5 rzeczy, których powinieneś unikać podczas opalania
Ernest Niewiadomski

5 rzeczy, których powinieneś unikać podczas opalania

Lato w pełni, a Ty wybierasz się na zasłużony wypoczynek? Kremy z filtrem spakowane, preparaty po opalaniu również? Znakomicie! Pora na kilka porad, które pozwolą Ci cieszyć się piękną opalenizną bez ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, których możesz się nie spodziewać.

Zbyt długie przebywanie na słońcu

Wybierając się na urlop zazwyczaj planujemy odpocząć i zrelaksować się, nie dotyczy to oczywiście rodzin z małymi dziećmi, w tym przypadku może okazać się to bardzo trudne. Piękna pogoda zachęca do plażowania i zażywania kąpieli, a my ulegamy tej pokusie z ogromną przyjemnością. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar. Zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się poparzeniem słonecznym i przegrzaniem organizmu. Dotyczy to szczególnie osób z jasną karnacją i tych, którzy wychodzą na plażę prosto z biura, a urlop to jedyna okazja, aby zdjąć garnitur. Nie wychodź na słońce bez nałożenia kremów z wysokim filtrem, zabezpiecz skórę ok 20 minut przed wyjściem na plażę, noś nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i stosuj pomadki do ust z filtrem UVA/UVB.

Pamiętaj, że krem z filtrem należy nakładać co ok 2 godziny oraz przed i po każdej kąpieli, zbyt długie przebywanie w wodzie zmywa nawet wodoodporne kosmetyki, a woda działa jak soczewka przyspieszając opalanie.

Niektóre kosmetyki i perfumy

Niektóre kosmetyki i większość perfum zawierają w swoim składzie substancje fotouczulające, które podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne mogą wywoływać reakcje alergiczne. Skutkiem takiej reakcji mogą być odczyny zapalne, pokrzywka, rumień, a także przebarwienia, powstające również w miejscach nieeksponowanych na słońce. Zwracaj uwagę na skład podany na etykiecie kosmetyku zanim zdecydujesz się go użyć przed wyjściem na słońce, a perfumy stosuj tylko na ubranie, nie na skórę. Do najczęstszych składników fotouczulających należą olejki eteryczne takie, jak waniliowy, cedrowy, sandałowy, lawendowy czy piżmo. Uczula także dziegieć będący składnikiem szamponów do włosów oraz pochodne retinolu.

Powiązane produkty

Leki nie lubią słońca

Niektóre leki mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia podczas długotrwałej ekspozycji na słońce. Podobnie jak kosmetyki mogą wywoływać reakcje alergiczne, ale o silniejszym działaniu ogólnoustrojowym. Jeśli przyjmujesz leki na choroby przewlekłe koniecznie przeczytaj ulotkę i w razie konieczności unikaj długotrwałego przebywania na słońcu. Zachowaj szczególną ostrożność stosując niektóre antybiotyki i leki przeciwgrzybicze, psychotropowe, uspokajające, przeciwpadaczkowe, przeciwcukrzycowe, moczopędne, na cholesterol, hormonalną terapię zastępczą, antykoncepcję i wiele innych. Nawet stosowane doraźnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne takie, jak ibuprofen mogą wywołać bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne objawy.

Niektóre zabiegi kosmetyczne

Niektóre zabieg kosmetyczne mające na celu poprawę stanu skóry i jej kolorytu mogą na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce wywołać efekt odwrotny. Latem warto zrezygnować z zabiegów kwasami AHA i BHA, kuracji wybielających i depilacji laserowych. Tego typu zabiegi najlepiej wykonywać jesienią, ale nawet wówczas nie wolno zapominać o kremach z bardzo wysokim filtrem.

Niektóre warzywa i zioła

Lato obfituje w świeże warzywa i zioła, które należy jeść, aby uzupełniać niezbędne dla zdrowia witaminy i mikroelementy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich mogą działać fotouczulająco, dlatego w okresie największej ekspozycji na słońce nie powinno się ich spożywać w nadmiernych ilościach. Do najczęstszych kuchennych fotouczulaczy należą: dziurawiec, marchewka, natka pietruszki, sałata, karczochy a nawet koper, choć ten ostatni rzadko bywa nadużywany. 

Ciesz się słońce i pamiętaj, aby dawkować go sobie z umiarem. Piękną opaleniznę osiągniesz opalając się częściej, ale krótkotrwale i oczywiście nie zapominaj o kremach z filtrem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij