S.O.S dla suchych i zmarzniętych dłoni
Katarzyna Szulik

S.O.S dla suchych i zmarzniętych dłoni

Choć kochamy ją za malownicze krajobrazy za oknem i szaleństwo na śniegu, zima wyjątkowo nie sprzyja naszym dłoniom, narażając je na wysuszenie i odmrożenie. Warto poznać zasady dotyczące prawidłowej pielęgnacji, dzięki którym skóra będzie miękka i nawilżona.

Przyczyną szybkiego wysuszania się i pękania skóry dłoni jest mała ilość tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, które odpowiedzialne są za naturalne nawilżanie naskórka. Niewielka liczba gruczołów potowych z kolei prowadzi do szybkiego odwadniania skóry dłoni, dlatego tak ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja, by zachowały zdrowy wygląd. Trudne warunki atmosferyczne podczas zimy takie jak niska temperatura i obniżona wilgotność powietrza mogą dodatkowo potęgować problemy związane z przesuszaniem.

By skóra dłoni wyglądała zdrowo, należy unikać mycia ich pod gorącą wodą i stosować tylko delikatne mydła, które zawierają mało związków zasadowych. Jeśli decydujemy się na płyn do mycia rąk, warto by był wzbogacony o nawilżający krem lub balsam, który wytworzy na skórze ochronną warstwę. Szczególnie zimą zrezygnujmy z wycierania dłoni szorstkim ręcznikiem, który może powodować ich podrażnienie. Zły wpływ na skórę dłoni mają również detergenty, dlatego podczas sprzątania unikajmy kontaktu z substancjami żrącymi, zakładając ochronne rękawiczki.

W okresie zimowym warto zaopatrzyć się w specjalnie dedykowane kremy na tę porę roku, które zawierają więcej składników odżywczych i nie bazują na wodzie, która zamarza pod wpływem zimna. Dobry krem do rąk obowiązkowo powinien zawierać witaminy A i E, hamować parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka i chronić przed utratą ciepła, co sprawdzi się w przypadku mrozów. Powinien też być gęsty – mimo że będzie się wcierał nieco trudniej, pozostanie dłużej na skórze zapewniając jej ochronę. Dobrze, gdy w składzie będzie zawierał silikon lub glicerynę. Podczas zimy krem obowiązkowo należy wcierać po każdym umyciu rąk, a także wtedy, gdy skóra robi się sucha, więc dobrze jest mieć go zawsze przy sobie, np. w biurze czy szkole.

Jeśli skóra dłoni jest popękana i bardzo przesuszona możemy zafundować jej kąpiel w parafinie, którą podgrzewamy i wlewamy do pojemnika. Zanurzamy w nim ręce na ok. 5 minut, po czym zawijamy folią aluminiową. Po upływie 30 min. zmywamy parafinę – skóra powinna być przyjemniejsza w dotyku i mniej podrażniona.

Podczas zimy, oprócz prawidłowego nawilżania dłoni, należy pamiętać, by chronić je przed zimnem nie tylko w przypadku dużych mrozów. Aby skóra wyglądała zdrowo, nie była przesuszona ani czerwona, przed każdym wyjściem należy założyć grube rękawiczki. Unikajmy takich zrobionych z syntetycznych materiałów lub ostrej wełny, które mogą dodatkowo podrażniać naszą skórę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij