Naga para uprawia seks szukając punktu G
Paulina Kłos-Wojtczak

Punkt G – gdzie się znajduje?

Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  1. Co to jest punkt G?
  2. Gdzie się znajduje punkt G? Jak znaleźć punkt G?
  3. Czy każdy posiada punkt G?
  4. Jak stymulować punkt G?

Rozważania na temat istnienia punktu G rozpoczęły się w 1950 roku za sprawą niemieckiego ginekologa Ernesta Gräfenberga. Naukowiec opisywał w swoich pracach problem oziębłości seksualnej i brak orgazmu u kobiet. Przytoczył on relacje swoich pacjentek, które pomimo niemożności osiągnięcia orgazmu poprzez stosunek płciowy czerpały satysfakcję ze stymulacji pewnego obszaru przedniej ściany pochwy. Miejsce to wykazywało rytmiczne pulsowania, które zanikały po zaspokojeniu potrzeby seksualnej. Punkt ten nazwano punktem G lub Gräfenberga. Dopiero w 1980 roku, za sprawą popularnej książki na temat seksualności człowieka, o punkcie G dowiedział się cały świat, a masowe media zaczęły traktować go jako enigmatyczną strukturę, która prowadzi do najwyższych szczytów przyjemności. Czy słusznie?

Co to jest punkt G?

Co na temat punktu G mówi nauka? Co to jest? Gdzie się znajduje? Niewielkie zgrubienie zwane punktem G zlokalizowane jest u kobiet na przedniej ścianie pochwy wzdłuż przebiegu cewki moczowej. Często opisywany jest jako „mały, nieco szorstki” guziczek o wielkości ok. 1 cm. Z anatomicznego punktu widzenia punkt G jest miejscem dużej koncentracji zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych, a także gruczołów. Pod wpływem podniecenia seksualnego objętość punktu G nieco się zwiększa. Seksuolodzy porównują go do gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn.

Gdzie jest punkt G?
Punkt G znajduje się na przedniej ścianie pochwy.

Istnienie punktu G jest kwestionowane przez wielu naukowców. Najnowsze badania sugerują raczej, że cały obszar kobiecej pochwy jest strefą erogenną, dlatego jej penetracja pozwala na osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Obalić mit dotyczący punktu G miała praca brytyjskich naukowców (King’s College), którzy przebadali pod tym kątem 900 par bliźniąt. Jak się okazało, bliźnięta jednojajowe, które z założenia powinny mieć dokładnie taką samą budowę ciała, w tym narządów rodnych, w rzeczywistości znacznie różniły się pod tym kątem. Rozbieżne były również odpowiedzi udzielane przez nie na pytanie: „Czy sądzisz, że masz punkt G?”. Wyniki tej pracy zdają się podawać w wątpliwość teorię Gräfenberga.

Z wynikami badań naukowych przeprowadzonych przez brytyjskich uczonych nie mogą zgodzić się włoscy naukowcy, którzy dowiedli istnienia punktu G za pomocą badań ultrasonograficznych. Dostrzegli oni różnice w budowie pochwy między kobietami przeżywającymi bardzo silne orgazmy a tymi, które nie mogły pochwalić się tak mocnymi doznaniami. W tej pierwszej grupie na przedniej ścianie pochwy faktycznie znajdował się niewielki „guziczek”, mogący być legendarnym punktem G.

Gdzie się znajduje punkt G? Jak znaleźć punkt G?

Wiele kobiet szuka w Internecie odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć punkt G lub gdzie kobiety mają punkt G. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Niektórzy próbują znaleźć ten punkt za pomocą palca wprowadzonego w kierunku przedniej ściany pochwy. Miejsce to opisywane jest jako nieco szorstkie i lekko wybrzuszone. Jak się okazuje, możliwe jest wyczucie tego punktu podczas seksu oralnego, co związane jest z lokalizacją blisko wejścia pochwy. Według seksuologów partner podczas penetracji pochwy nie jest w stanie wyczuć punkt G penisem.

Powiązane produkty

Czy każdy posiada punkt G?

Czy każda kobieta została wyposażona przez naturę w punkt G? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Część naukowców uważa, że nie. Pozostali twierdzą, że każda kobieta jest posiadaczką punktu G, jednak jego lokalizacja może być różna.

Co ciekawe, wiele klinik ginekologii plastycznej oferuje zabieg zwany augmentacją punktu G. Polega on na wstrzyknięciu do przedniej ściany pochwy preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Celem tego zabiegu jest zwiększenie doznań seksualnych. 

Jak stymulować punkt G?

Jak masować punkt G, aby osiągnąć orgazm? Czy można go pobudzić? Według wielu opinii jest to możliwe. Istnieje kilka pozycji seksualnych, które ułatwiają pieszczenie tego punktu. Rekomendowana jest pozycja „od tyłu” oraz „na pieska”, w której penis najsilniej uderza w przednią ścianę pochwy. Silną stymulację punktu G może kontrolować również kobieta dzięki pozycji „na jeźdźca”.

Niektóre pary, które chcą połączyć doznania płynące ze współżycia z przyjemnością stymulacji za pomocą gadżetów erotycznych, wybierają lubrykanty i dilda. Wiele dostępnych na rynku wibratorów wyposażonych jest w specjalne końcówki przeznaczone do stymulacji punktu G. Dużym powodzeniem cieszą się także wibrujące jajka, pieszczące praktycznie całe wnętrze pochwy, co zwiększa szansę na stymulację punktu G.

  1. I. Goldstein, S.W. Goldstein i B.R. Komisaruk, Should We Call it (G-Spot) a G-Zone?, „Sexual Medicine Reviews”, nr 10(2) 2022.
  2. A. Ostrzenski, G-Spot Anatomy and its Clinical Significance: A Systematic Review, „Clinical Anatomy”, nr 32(8) 2019.
  3. S. Pan, C. Leung, J. Shah i A. Kilchevsky, Clinical anatomy of the G-spot, „Clinical Anatomy”, nr 28(3) 2015.
  4. P. Vieira-Baptista, J. Lima-Silva, M. Preti i in., G-spot: Fact or Fiction?: A Systematic Review, „Sexual Medicine”, nr 9(5) 2021.
  5. Z. Zdrojewicz i M. Szewczyk, Punkt G – fakty i mity, „Seksuologia Polska”, nr 3(1) 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij