Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku
Piotr Gmachowski

Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

Przedwczesny wytrysk – co to jest?

Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, często występującą u mężczyzn, zwłaszcza młodych, niedoświadczonych seksualnie. W literaturze znaleźć można informacje, iż definiując przedwczesny wytrysk należy posłużyć się następującymi cechami tego zaburzenia: 

  • niemożność kontroli wytrysku lub niemożność opóźnienia wytrysku
  • następujący na skutek tego stres i lęk przed zbliżeniem. 
Literatura definiuje również przedwczesny wytrysk jako ejakulację po minimalnej stymulacji seksualnej, wytrysk, który następuje wcześniej, niż chce tego mężczyzna (np. przed rozpoczęciem stosunku lub natychmiast po rozpoczęciu stosunku). W definicji ważną kwestią jest fakt, iż z zaburzeniem tym mamy do czynienia w sytuacji, w której przedwczesny wytrysk generuje problem i staje się źródłem frustracji. 

Wyróżniamy przedwczesny wytrysk pierwotny (trwający całe życie), przedwczesny wytrysk wtórny (nabyty), a także występujący okresowo oraz zaburzenia wytrysku podobne do problemu przedwczesnego wytrysku.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Przyczyny przedwczesnego wytrysku nie zostały do końca poznane. Wśród najczęstszych czynników powodujących przedwczesny wytrysk wymienia się:

  • przyczyny neurobiologiczne – związane z aktywnością neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego, głównie z serotoniną,
  • czynniki psychogenne – stres, lęk, zaburzenia nastroju, zaburzenia relacji partnerskich, zaburzenia nerwicowe, dłuższa przerwa we współżyciu,
  • czynniki somatyczne – zapalenie lub przerost prostaty, zaburzenia erekcji, cukrzyca, udar mózgu. 

Wykazano także, iż przedwczesny wytrysk może być związany z nadczynnością tarczycy. Literatura podaje również informacje na temat związku występowania przedwczesnego wytrysku ze zmniejszonym poziomem magnezu w nasieniu. U podłoża pierwotnego zaburzenia przedwczesnego wytrysku główną rolę odgrywają zaburzenia neurobiologiczne, natomiast we wtórnym przedwczesnym wytrysku zwraca się uwagę na przyczyny psychogenne. 

Powiązane produkty

Przedwczesny wytrysk – leczenie

Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Wybór sposobu leczenia oraz podejmowanie jakiejkolwiek interwencji powinno być poprzedzone odpowiednim wywiadem i rozmową z lekarzem. Najlepiej udać się do urologa bądź seksuologa. Leki stosowane w leczeniu przedwczesnego wytrysku są lekami przepisywanymi na receptę, o sposobie leczenia i wyborze odpowiedniego leku decyduje specjalista.

Przy problemach z przedwczesnym wytryskiem można także próbować zastosować techniki opóźniające ejakulację – tzw. metoda start–stop, dzięki której można nauczyć się kontroli nad wytryskiem.

Przedwczesny wytrysk – farmakoterapia doustna

W leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą być wykorzystywane leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, z ang. selective serotonin reuptake inhibitors). Są to leki przeciwdepresyjne, wykorzystywane także w seksuologii. W literaturze znaleźć można informacje na temat badań mówiących o działaniu leków z tej grupy na opóźnianie ejakulacji. Wśród leków z tej grupy wykorzystywanych w leczeniu przedwczesnego wytrysku wymienia się:

  • paroksetynę,
  • sertralinę,
  • fluoksetynę.

W sytuacji, w której przyczyną przedwczesnego wytrysku są zaburzenia erekcji lub kiedy zaburzenia te występują dodatkowo z przedwczesnym wytryskiem, lekarz może zdecydować się na leczenie lekami z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy czyli np.:

  • sildenafilem,
  • tadalafilem,
  • wardenafilem.

Wśród środków stosowanych w problemie przedwczesnego wytrysku dane literaturowe wymieniają także:

  • dapoksetynę – lek z grupy SSRI o krótkim czasie półtrwania, wykazujący dużą skuteczność w leczeniu przedwczesnego wytrysku już po pierwszym zastosowaniu,
  • tramadol.

Bardzo ważną informacją jest fakt, iż wyżej wymienione leki są lekami przepisywanymi na receptę, leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarską.

Przedwczesny wytrysk – środki znieczulające miejscowo z lidokainą

W leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą być także stosowane leki znieczulające miejscowo w postaci kremu, żelu lub sprayu. W leczeniu wykorzystuje się

  • lidokainę,
  • lidokainę z prylokainą.

Działanie tych środków polega na zmniejszeniu wrażliwości prącia na bodźce dotykowe, co w konsekwencji przekłada się na opóźnianie wytrysku. Aerozol z lidokainą opóźniający wytrysk można kupić w aptece bez recepty.

Przedwczesny wytrysk – psychoterapia

W leczeniu przedwczesnego wytrysku warto zwrócić uwagę na wpływ wielu zróżnicowanych czynników na czas trwania stosunku. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia przedwczesnego wytrysku, ten sposób terapii jest w szczególności zalecany osobom, u których powodem problemu są czynniki psychogenne, np. zaburzenia lękowe. Oprócz psychoterapii indywidualnej wyróżnia się także psychoterapię dla par. Skierowana jest ona do osób, u których występują zaburzania relacji partnerskich, które mogą być źródłem problemów związanych z przedwczesnym wytryskiem. Leczenie psychoterapeutyczne może być również potrzebne, aby ewentualnie zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków oraz poprawić skuteczność leczenia.

Dane literaturowe zwracają uwagę na techniki behawioralne, np. metodę „start–stop”, która polega na przerywaniu stymulacji (ruchów frykcyjnych) tuż przed wytryskiem. Wyniki tego typu technik oraz ich skuteczność są niepewne. Tego typu metody nie nadają się dla osób z poważnymi zaburzeniami osobowości.

Przedwczesny wytrysk – skutki

Skutkami przedwczesnego wytrysku są:

  • stres,
  • niepokój,
  • depresja,
  • brak satysfakcji ze współżycia,
  • obniżona samoocena,
  • rozczarowanie,
  • niskie libido,
  • wtórne zaburzenia wzwodu,
  • problemy w związku (unikanie współżycia),
  • poczucie braku kontroli nad wytryskiem.

Badania wskazują, iż bardziej dotkliwy dla partnerek nie jest problem przedwczesnego wytrysku i rozczarowanie współżyciem, lecz brak emocjonalnej bliskości po wystąpieniu u mężczyzny przedwczesnego wytrysku. U mężczyzn borykających się z tym problemem podczas współżycia występuje zdenerwowanie i pośpiech, natomiast po wytrysku unikają oni bliskości, celem ukrycia wstydu. Przekłada się to na fakt, iż partnerki mogą czuć się odrzucone. 

  1. D. Ł. Jarczewska, Przedwczesny wytrysk, „Medycyna pod dyplomie” 2010, nr 10 (19).
  2. R. E. Payne, R. Sadovsky, Identifying and treating premature ejaculation: importance of the sexual history, „Cleveland J of Med.” 2007, nr 74 (3).
  3. M. Nikoobakht, M. Aloosh, M. Hasani, Seminal plasma magnesium and premature ejaculation: a case-control study, „Urol J” 2005, nr 2 (2).
  4. W. Cichoń, B. Grabski, Wytrysk przedwczesny – leczenie farmakologiczne, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104120,wytrysk-przedwczesny-leczenie-farmakologiczne, [dostęp:] 18.07.2020.
  5. B. Grabski, W. Cichoń, Wytrysk przedwczesny, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104131,wytrysk-przedwczesny, [dostęp:] 18.07.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij