Drugie życie kosmetyków, czyli jak wykorzystać nieudane zakupy i nietrafione prezenty
Urszula Krzesiak

Drugie życie kosmetyków, czyli jak wykorzystać nieudane zakupy i nietrafione prezenty

„Kobieta zmienną jest” – mówi stare porzekadło. Wiele z nas lubi eksperymentować z wyglądem. Nasz ubiór miewa wiele odsłon, to samo dotyczy makijażu i pielęgnacji. Często próbujemy nowych produktów, testujemy kosmetyki sprawdzone przez koleżanki czy inspirujemy się poradami wizażystek i specjalistek od dbania o urodę. Zawartość naszych kosmetyczek bywa zatem bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie produkty wykorzystujemy jednak z identyczną regularnością. Część z nich – na skutek upływu czasu – traci swoją formę. Inne po prostu przestają nam odpowiadać w swojej podstawowej roli lub pozostały nam w tak niewielkiej ilości, że trudno je zastosować. Zamiast wyrzucać taki produkt od razu do kosza na śmieci, zapewnijmy mu drugie życie.

Jak zostać MacGyverem i mistrzynią budżetu domowego w jednym? Zobacz, jak postąpić w przypadku najbardziej popularnych grup produktów.

Pomadka ochronna

Może być uznawana za prawdziwie wielofunkcyjny kosmetyk. Nie tylko usta skorzystają z jej odżywczych właściwości. Jeśli w swojej głównej roli u Ciebie akurat się nie sprawdziła, spróbuj wykorzystać ją w charakterze odżywki do paznokci. Okolice płytki paznokciowej staną się dzięki niej gładsze i lepiej nawilżone.

Innym sposobem na wykończenie opakowania jest wieczorna aplikacja pomadki na rzęsy. Produkt można nakładać np. patyczkiem kosmetycznym lub zużytym pędzelkiem od tuszu. Amatorki tego sposobu uważają, że pomadka korzystnie wpływa na wygląd i wzrost włosków.

Równie ciekawym pomysłem jest podkreślenie makijażu poprzez zmieszanie cienia do powiek z pomadką. Tą ostatnią możemy ewentualnie zastąpić wazeliną. Odpowiednio dobierając proporcje kolorów otrzymamy cień idealnie dostosowany do naszych indywidualnych preferencji.

Jakby tego wszystkiego było mało, pomadka bywa też stosowana do ujarzmienia loków lub jako awaryjny środek zastępczy służący ochronie przeciwsłonecznej. A kiedy nie mamy pod ręką lepszego rozwiązania, możemy smarować nią jeszcze miejsca drobnych zadrapań, urazów czy śladów po ukłuciu komara. Łagodzące właściwości pomadki powinny też przyspieszyć gojenie się lekkich skaleczeń.

Przeterminowany produkt również się nie zmarnuje. Można wykorzystać go jako smar do zamków lub z jego pomocą ukryć drobne zniszczenia na skórzanych torbach czy butach.

Tusz do rzęs

Jeśli chwilę przed wyjściem z domu okazało się, że tusz do rzęs zasechł i nie mamy go czym zastąpić, spróbujmy włożyć tubkę z tuszem do ciepłej wody. Po kilku minutach można wyjąć opakowanie i zastosować maskarę jak zwykle. Taki zabieg przedłuży życie tuszu o kilka tygodni. Inną metodą na zregenerowanie kosmetyku i zapobieżenie powstawania nieestetycznych grudek jest dodanie do niego kilku kropli toniku kosmetycznego.

Powiązane produkty

Szampon i odżywka do włosów

Jeśli działanie któregoś z wymienionych produktów na nasze kosmyki nie powaliło nas na kolana, nic straconego. Szamponem możemy zastąpić żel do ciała lub mydło do rąk, a w ostateczności stosować go zamiast detergentu do prania ręcznego, mycia podłóg lub drzwi.

Odżywka do włosów będzie bardzo dobrym zamiennikiem pianki do golenia. Niektóre źródła podają wręcz, że potrafi się w tej roli sprawdzić lepiej niż sam oryginał.

Stare szminki

Resztka szminki zalegająca w sztyfcie? Która z nas nie stanęła przynajmniej raz w życiu przed dylematem, jak wykorzystać do końca ulubiony kolor? Oczywiście możemy próbować aplikować szminkę palcami, nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie. Zamiast niego spróbujmy innej opcji: łyżeczką lub szpatułką przełóżmy końcówkę kosmetyku do ceramicznej miseczki, a pozostały po szmince sztyft uzupełnijmy do połowy płynną stearyną z palącego się T-lighta. Gdy stearyna zastygnie, wystarczy już tylko podgrzać miseczkę z ostatkami szminki przez kilka sekund w mikrofali i uzupełnić sztyft. Jeśli dysponujemy resztkami szminek w różnych kolorach, w analogiczny sposób możemy połączyć je ze sobą, tworząc unikalną i dopasowaną do naszych upodobań barwę.

Krem przeciwsłoneczny

Nawet jeśli wakacje już się skończyły, nie wyrzucajmy produktu. Możemy go spożytkować w roli balsamu do ciała po kąpieli.

Róż do policzków

Sypki róż można dodawać do lekko podgrzanych pomadek lub wazeliny. Kolor różu jest naturalny i stonowany, dzięki czemu otrzymana pomadka będzie miała neutralną barwę i będzie pasować niemalże do każdej cery.

Do korekcji kształtu twarzy używa się z reguły różu w kamieniu. Jeśli posiadamy w domu kosmetyk tego rodzaju, który uległ przypadkowemu zniszczeniu, możemy dodać do niego kilka kropli alkoholu, uklepać i odczekać kilka godzin. Po tym czasie produkt możemy uznać za odratowany.

Mydełko z odzysku

Wiele osób wyrzuca końcówkę kostki mydła, jeśli jej kształt i wielkość powodują, że mydło wygląda mało estetycznie i jest niewygodne w aplikacji. Perfekcyjna pani domu znajdzie jednak zastosowanie nawet dla jego najmniejszych pozostałości. Okruchy mydła uzyskane przez pocięcie lub starcie zawartości mydelniczki posłużą jako płatki mydlane do prania. W tej samej formie można je dorzucać do miski z wodą w celu wymoczenia stóp.

A jeśli już zgromadziłyśmy więcej kawałków, posiadamy foremki o ciekawym kształcie i wykażemy się odrobiną fantazji, możemy przetopić mydełko, uzyskując bardzo oryginalny produkt. Wystarczy zetrzeć fragmenty starych mydełek na tarce o drobnych oczkach i rozpuścić je w odrobinie płynu do konsystencji rzadkiej pasty. W roli płynu można wykorzystać wodę, mleko lub napar z ziół. Tak otrzymaną pastę podgrzewamy następnie w mikrofali przez około 2 minuty (800W). Im starsze mydło, tym proces rozpuszczania będzie zachodził wolniej.

O ile jednak produkcja mydła od podstaw jest procesem dość ryzykownym i wymagającym dużej ostrożności, o tyle przetapianie produktu gotowego jest względnie nieskomplikowane. Mydło wlewamy do foremek, spryskujemy alkoholem z atomizera i odstawiamy do wyschnięcia i zastygnięcia. Do mydełka możemy dodawać naturalne olejki zapachowe, płatki kwiatów, susz z ziół czy specjalne barwniki.

Przetopione w niewielkich foremkach elementy w kształcie np. serduszka czy muszelki możemy zalewać gotową (rozpuszczoną i przeźroczystą) bazą glicerynową, dostępną w sklepach i aptekach.

Duże kostki możemy pokroić na mniejsze części za pomocą ostrego noża. Otrzymamy w ten sposób bardzo elegancko i profesjonalnie wyglądający wyrób. Gustownie opakowany może być wyjątkowym i spersonalizowanym prezentem.

Jak pokazały powyższe przykłady, istnieje wiele sposobów na spożytkowanie zakurzonych kosmetyków lub mało trafionych prezentów świątecznych. Jeśli wykażemy się odrobiną inwencji i gospodarnością, ograniczymy do minimum straty posiadanych produktów, a ich nowa odsłona bardzo pozytywnie nas zaskoczy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

    Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

  • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

    Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

  • Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

    Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się w skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

  • Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

    Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij