5 rzeczy, których powinieneś unikać podczas opalania
Ernest Niewiadomski

5 rzeczy, których powinieneś unikać podczas opalania

Lato w pełni, a Ty wybierasz się na zasłużony wypoczynek? Kremy z filtrem spakowane, preparaty po opalaniu również? Znakomicie! Pora na kilka porad, które pozwolą Ci cieszyć się piękną opalenizną bez ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, których możesz się nie spodziewać.

Zbyt długie przebywanie na słońcu

Wybierając się na urlop zazwyczaj planujemy odpocząć i zrelaksować się, nie dotyczy to oczywiście rodzin z małymi dziećmi, w tym przypadku może okazać się to bardzo trudne. Piękna pogoda zachęca do plażowania i zażywania kąpieli, a my ulegamy tej pokusie z ogromną przyjemnością. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar. Zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się poparzeniem słonecznym i przegrzaniem organizmu. Dotyczy to szczególnie osób z jasną karnacją i tych, którzy wychodzą na plażę prosto z biura, a urlop to jedyna okazja, aby zdjąć garnitur. Nie wychodź na słońce bez nałożenia kremów z wysokim filtrem, zabezpiecz skórę ok 20 minut przed wyjściem na plażę, noś nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i stosuj pomadki do ust z filtrem UVA/UVB.

Pamiętaj, że krem z filtrem należy nakładać co ok 2 godziny oraz przed i po każdej kąpieli, zbyt długie przebywanie w wodzie zmywa nawet wodoodporne kosmetyki, a woda działa jak soczewka przyspieszając opalanie.

Niektóre kosmetyki i perfumy

Niektóre kosmetyki i większość perfum zawierają w swoim składzie substancje fotouczulające, które podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne mogą wywoływać reakcje alergiczne. Skutkiem takiej reakcji mogą być odczyny zapalne, pokrzywka, rumień, a także przebarwienia, powstające również w miejscach nieeksponowanych na słońce. Zwracaj uwagę na skład podany na etykiecie kosmetyku zanim zdecydujesz się go użyć przed wyjściem na słońce, a perfumy stosuj tylko na ubranie, nie na skórę. Do najczęstszych składników fotouczulających należą olejki eteryczne takie, jak waniliowy, cedrowy, sandałowy, lawendowy czy piżmo. Uczula także dziegieć będący składnikiem szamponów do włosów oraz pochodne retinolu.

Powiązane produkty

Leki nie lubią słońca

Niektóre leki mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia podczas długotrwałej ekspozycji na słońce. Podobnie jak kosmetyki mogą wywoływać reakcje alergiczne, ale o silniejszym działaniu ogólnoustrojowym. Jeśli przyjmujesz leki na choroby przewlekłe koniecznie przeczytaj ulotkę i w razie konieczności unikaj długotrwałego przebywania na słońcu. Zachowaj szczególną ostrożność stosując niektóre antybiotyki i leki przeciwgrzybicze, psychotropowe, uspokajające, przeciwpadaczkowe, przeciwcukrzycowe, moczopędne, na cholesterol, hormonalną terapię zastępczą, antykoncepcję i wiele innych. Nawet stosowane doraźnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne takie, jak ibuprofen mogą wywołać bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne objawy.

Niektóre zabiegi kosmetyczne

Niektóre zabieg kosmetyczne mające na celu poprawę stanu skóry i jej kolorytu mogą na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce wywołać efekt odwrotny. Latem warto zrezygnować z zabiegów kwasami AHA i BHA, kuracji wybielających i depilacji laserowych. Tego typu zabiegi najlepiej wykonywać jesienią, ale nawet wówczas nie wolno zapominać o kremach z bardzo wysokim filtrem.

Niektóre warzywa i zioła

Lato obfituje w świeże warzywa i zioła, które należy jeść, aby uzupełniać niezbędne dla zdrowia witaminy i mikroelementy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich mogą działać fotouczulająco, dlatego w okresie największej ekspozycji na słońce nie powinno się ich spożywać w nadmiernych ilościach. Do najczęstszych kuchennych fotouczulaczy należą: dziurawiec, marchewka, natka pietruszki, sałata, karczochy a nawet koper, choć ten ostatni rzadko bywa nadużywany. 

Ciesz się słońce i pamiętaj, aby dawkować go sobie z umiarem. Piękną opaleniznę osiągniesz opalając się częściej, ale krótkotrwale i oczywiście nie zapominaj o kremach z filtrem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

    Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

  • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

    Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

  • Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

    Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się w skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

  • Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

    Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij