Białe pieczywo jako przyczyna nowotworu jelita grubego
Ewelina Sochacka

Białe pieczywo i alkohol zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego

W badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie „Nutrients” naukowcy sprawdzili związek między 139 czynnikami dietetycznymi a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Okazało się, że duża ilość białego pieczywa w diecie oraz nadmierne spożycie alkoholu są związane z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia tego nowotworu.

Rak jelita grubego w statystykach

Rak jelita grubego (ang. colorectal cancer, CRC) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że co roku diagnozuje się kilka milionów nowych przypadków. W Polsce jest on drugim pod względem śmiertelności nowotworem, który jest rozpoznawany u prawie 16 tysięcy pacjentów. Stanowi 6,8% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5,9% u kobiet. Każdego dnia w naszym kraju umiera z jego powodu blisko 30 osób. Przeżywalność zależy od stadium zaawansowania – odsetek 5-letnich przeżyć pacjentów w I stadium choroby wynosi około 85-100%, natomiast w IV stadium – mniej niż 5%.

Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej rak jelita grubego dotyczy osób po 50. roku życia, jednak w ciągu ostatnich lat liczba młodszych chorych znacząco wzrosła –  odsetek pacjentów w wieku poniżej 55 lat, u których rozpoznano schorzenie zwiększył się z 11% w 1995 roku do 20% w roku 2019.

Około 60-65% przypadków CRC ma związek z potencjalnie modyfikowanymi czynnikami ryzyka. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
●    siedzący tryb życia,
●    otyłość,
●    palenie tytoniu,
●    nadmierne spożycie alkoholu,
●    duże spożycie przetworzonego mięsa,
●    za mała ilość owoców i warzyw w codziennej diecie.

Sprawdź probiotyki i leki osłonowe na DOZ.pl

Jakie pokarmy obniżają, a jakie zwiększają ryzyko raka jelita grubego? Nowe badania

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Nutrients” naukowcy zbadali ryzyko rozwoju raka jelita grubego w związku ze spożyciem 139 pokarmów i składników odżywczych. Badacze przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku pochodzące od ponad 118 000 pacjentów. Średni czas obserwacji wynosił 13 lat, w tym czasie odnotowano 1 466 przypadków raka jelita grubego (842 dotyczyło raka okrężnicy, a 359 raka odbytnicy). Informacje na temat spożycia żywności zbierano za pomocą 24-godzinnych kwestionariuszy żywieniowych, wszyscy badani wypełnili co najmniej dwie takie oceny własnej diety (z badań wykluczono uczestników, którzy wcześniej zmagali się z CRC).

Badanie wykazało, że wysokie spożycie białego pieczywa oraz alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Z kolei błonnik pokarmowy, wapń, magnez, fosfor i mangan są związane ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na ten nowotwór. Średni wiek pacjentów, którzy zachorowali na CRC wynosił 55,87  lat, a prawie 44,6% z nich stanowili mężczyźni.

Naukowcy stwierdzili także, że w porównaniu z populacją ogólną, przypadki raka jelita grubego częściej dotyczyły mężczyzn, rasy białej, osób starszych i mniej wykształconych, z wysokim BMI, mniejszą aktywnością fizyczną, tych, u których rak jelita grubego występował w rodzinie oraz palących tytoń.

Powiązane produkty

Jakie wnioski płyną z badania?

Omawiane badanie wzbogaca wiedzę na temat potencjalnych czynników ryzyka raka jelita grubego – potwierdza, że zdrowy tryb życia i dobrze zbilansowana dieta, unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów są niezwykle istotne. Należy jednak wziąć pod uwagę jego ograniczenia. Koncentruje się ono bowiem wyłącznie na populacji europejskiej, dlatego też w przyszłości potrzebne są większe badania kohortowe, aby potwierdzić uzyskane wyniki i zbadać więcej powiązań między składnikami diety a ryzykiem rozwoju raka jelita grubego.

  1. D. Jin i in., Diet-Wide Association, Genetic Susceptibility and Colorectal Cancer Risk: A Prospective Cohort Study, “Nutrients” 2023, nr 15(22).
  2. Rak jelita grubego u młodych osób – rośnie liczba przypadków, https://www.zwrotnikraka.pl/rak-jelita-grubego-u-mlodych-osob, [dostęp:] 26.11.2023.
  3. Rak jelita grubego jednym z najczęstszych nowotworów na świecie, https://wumed.edu.pl/pl/o-uczelni/aktualnosci-wydarzenia/rak-jelita-grubego-jednym-z-najczestszych-nowotworow-na-swiecie.html, [dostęp:] 26.11.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij