Vidisic, żel do oczu, 2 mg/g, 10 g
karbomer, żel, suchość
SZYBKI ODBIÓR W APTECE
32,53 zł
Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i
odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Dostępny w 193 aptekach.
Zarezerwuj w apteceO produkcie
Producent
DR MANN PHARMAOpis
Vidisic to lek w formie płynnego żelu do oczu, który zastępuje naturalne łzy w zaburzeniach ich wydzielania. Lek stosuje się w objawowym leczeniu zespołu suchego oka, inaczej nazywanego suchym zapaleniem rogówki i spojówek. Żel zawiera karbomer, wiążący wodę, dzięki czemu zapewnia nawilżenie spojówek i rogówek.
Skład
Substancją czynną leku jest karbomer (Carbomerum).
1 g żelu zawiera 2 mg karbomeru.
Substancje pomocnicze: cetrymid, sodu wodorotlenek, sorbitol, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie w leczeniu zespołu suchego oka zależy od stanu indywidualnego pacjenta. Krople należy podawać do worka spojówkowego 3 do 5 razy na dobę lub w zależności od potrzeb częściej oraz około 30 minut przed snem (w przeciwnym razie istnieje ryzyko sklejenia powiek). Należy konsultować się z lekarzem okulistą w trakcie stosowania produktu Vidisic w leczeniu zespołu suchego oka, które zazwyczaj wymaga długotrwałego lub ciągłego leczenia.
Działanie
Działanie żelu polega na wiązaniu wody przez karbomer, przez co na powierzchni oka powstaje przezroczysta warstwa ochronna, która nawilża rogówki jak również spojówki. Karbomer to wielkocząsteczkowy związek o właściwościach zbliżonych do naturalnych łez, tzn. posiada dużą lepkość i fizjologiczne pH.
Wskazania
Lek Vidisic jest stosowany w objawowym leczeniu zespołu suchego oka (zwanego także suchym zapaleniem rogówki i spojówek).
Przeciwwskazania
Nie stosować Vidisic u osób uczulonych na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Vidisic może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób): pieczenie oczu, zaczerwienienie oczu, wyprysk na powiece, uczucie obecności ciała obcego w oku, olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek, świąd oczu, uczucie lepkości w oku, powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki, łzawienie, niewyraźne widzenie.
Powyższe reakcje, w tym reakcje pochodzenia alergicznego, mogą być wywołane przez substancję konserwującą zawartą w leku (cetrymid) lub mogą być związane z nietolerancją jednego z pozostałych składników leku. Cetrymid może także powodować uszkodzenie nabłonka rogówki.
Niewyraźne widzenie po podaniu leku Vidisic może być związane z dużą lepkością produktu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Jeśli objawy zespołu suchego oka utrzymują się lub nasilają się, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Vidisic jest produktem jałowym do pierwszego otwarcia i ważne, aby utrzymywać opakowanie oraz sam lek w czystości.
Pacjenci noszący soczewki kontaktowe przed zastosowaniem leku powinni je zdjąć. Po aplikacji żelu, soczewki można założyć po minimum 15 minutach.
Lek Vidisic zawiera cetrymid jako środek konserwujący, który stosowany często lub przez długi okres czasu może powodować podrażnienie oka (pieczenie, przekrwienie, uczucie obecności ciała obcego) i może uszkadzać nabłonek rogówki. Jeśli wystąpią powyższe działania niepożądane, należy przerwać stosowanie leku Vidisic i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy zalecą stosowanie innych leków, niezawierających środków konserwujących.
Przechowywanie:
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Niezużyty lek wyrzucić po 6 tygodniach od pierwszego otwarcia tuby.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Vidisic może wydłużać czas kontaktu innych stosowanych leków okulistycznych, dlatego należy zachować minimum 5 minut przerwy pomiędzy podaniem kolejnych kropli do oka, a w przypadku maści co najmniej 15 minut. Vidisic powinien być zawsze stosowany jako ostatni.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Vidisic u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek Vidisic wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Bezpośrednio po zastosowaniu lek może powodować zaburzenia ostrości widzenia przez krótki okres czasu, powodując niewyraźne widzenie. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać potencjalnie niebezpiecznych prac do momentu odzyskania ostrości widzenia.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Część ciała
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji