Lubczyk ogrodowy - Levisticum officinale - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Surowce korzeń lubczyka (Levistici radix)
Działanie usprawnia trawienie
moczopędne

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie w schorzeniach dróg moczowych jako środek moczopędny. W dolegliwościach trawiennych takich, jak wzdęcia, ból brzucha, niestrawność, brak apetytu z równoczesnym niedoborem żółci i osłabieniem czynności wątroby. W medycynie ludowej stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny oraz jako środek pobudzający popęd płciowy. Korzeń lubczyku powszechnie wykorzystywany jako przyprawa w gospodarstwie domowym.

Przeciwwskazania:

Nie stosować w ostrych stanach zapalnych chorobach miąższu nerek oraz w upośledzonej pracy nerek, obrzękach spowodowanych niewydolnością serca i/lub nerek.

Możliwe skutki uboczne:

U osób nadwrażliwych może wystąpić wysypka skórna, fotodermatoza.

Ostrzeżenia:

Podczas stosowania naparów z korzenia lubczyku należy przyjmować duże ilości płynów. Przy dłuższym stosowaniu należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce oraz zrezygnować z solarium. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Kobiety w ciąży oraz z zaburzeniami miesiączkowania, powinny  unikać dużych ilości lubczyku ogrodowego. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.