×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bluszcz Pospolity - Hedera Helix - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje - bluszcz pospolity
Surowce liść bluszczu (Folium Hederae)
Działanie przeciwgrzybicze
przeciwzapalne
wykrztuśne
rozkurczające

Zastosowanie bluszczu pospolitego

Wewnętrznie:

Zawarte w bluszczu związki czynne działają przezciwzapalnie, mukolitycznie, wykrztuśnie i rozkurczająco. Wyciągi z liści bluszczu stosuje się najczęściej w męczącym kaszlu i zapaleniu oskrzeli, w stanach zapalnych błon śluzowych, pomocniczo w astmie i krztuścu. Ponadto pomocniczo w zaburzeniach miesiączkowania i migrenie.

Zewnętrznie:

Preparaty zwierające bluszcz stosowane zewnętrznie wspomagają kuracje odchudzające. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne zalecany jest w leczeniu stanów zapalnych skóry, którym towarzyszy świąd. W przemyśle kosmetycznym bluszcz wykorzystuje się jako składnik kremów zwalczających twz. pomarańczową skórkę.

Skutki uboczne

W razie przedawkowania mogą wystąpić objawy podrażnienia żołądka i jelit, wymioty, biegunka.

Ostrzeżenia

Nie stosować zbyt dużych dawek w ciągu dnia. Zawarte w zielu saponiny spożywane w nadmiernej ilości mogą powodować podrażnienia błon śluzowych oraz skóry.

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.