Ostropest plamisty - Sylibum marianum - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Wyciąg z owoców, zawierający flowonolignany, działa ochronnie na miąższ wątroby. Ostropest stosuje się w rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby oraz wspomagająco w zaburzeniach czynności i przewlekłych stanach zapalnych wątroby. Preparaty zawierające kompleks flawonolignanów są zalecane w długotrwałej terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem, a także w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Obecnie w przeważającej mierze surowiec ten stosuje się w postaci przetworzonej (drażetki, kapsułki).   Zewnętrznie: Ze względu na to, że olej ostropestowy zawiera znaczą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, stał się on przedmiotem zainteresowania wytwórców kosmetyków. Według informacji producentów, kompleks flawonolignanów w kremach zmniejsza zaczerwienienia, rozjaśnia cerę oraz poprawia zdolności regeneracyjne skóry.

Przeciwwskazania:

:przeciwwskazania

Możliwe skutki uboczne:

W zalecanych dawkach leczniczych ostropest nie wykazuje działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu. W trakcie stosowania możliwe jest wystąpienie zaburzeń żołądkowo- jelitowych. Sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia:

W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto białek oczu) należy zasięgnąć porady lekarza. Ta metoda nie nadaje się do leczenia ostrych zatruć.   Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia, w czasie ciąży i laktacji.   Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.