×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Mydlnica lekarska - Saponaria officinalis - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie mydlnicy lekarskiej

Wewnętrznie: Jako środek pobudzający odruch kaszlu i zwiększający produkcję śluzu w przewodach oddechowych. Stosowany w ostrych i przewlekłych nieżytach dróg oddechowych (zapalenie tchawicy, oskrzeli, suchy kaszel ze skąpą i gęstą wydzieliną, trudności w odkrztuszaniu). Wspomagająco w astmie oskrzelowej i pylicy.

Pomocniczo w niektórych chorobach na tle zaburzeń przemiany materii: w chorobie gośćcowej, skazie moczanowej, kamicy moczowej i żółciowej, dermatozach (np. w trądziku, opryszczce, egzemie).

Zewnętrznie: Do okładów przy egzemach oraz  chorobach skóry, przebiegających ze świądem. Wykorzystywany jako składnik mieszanek ziołowych stosowanych w łojotokowym zapaleniu owłosionej skóry głowy, wypadaniu włosów, łupieżu.

Mydlnica wykorzystywana jest również w kosmetyce, szczególnie do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.

Skutki uboczne

Duże dawki wyciągu z mydlnicy mogą silnie drażnić błony śluzowe żołądka i jelit, wywoływać nudności, wymioty i biegunkę.

Ostrzeżenia

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.