×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Tymianek pospolity (Tymianek ogrodowy, Tymianek prawdziwy) - Thymus vulgaris - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje - tymianek pospolity (tymianek ogrodowy, tymianek prawdziwy)
Surowce ziele tymianku (Thymi herba)
Działanie przeciwbakteryjne
wspomaga trawienie
wykrztuśne
rozkurczające
Zamów w doz.pl Ziele tymianku, zioło pojedyncze, 50 g (Flos)

Zastosowanie tymianku pospolitego

Wewnętrzne: Tymianek wzmaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, rozrzedzającego zgęstniałą zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Pobudza też samoistne ruchy rzęsek nabłonka górnych dróg oddechowych. Stosuje się go więc doustnie w kaszlu w przebiegu przeziębienia jako środek wykrztuśny. Ziele tymianku wchodzi także w skład mieszanek przyspieszających trawienie i działających wiatropędnie. Związki gorzkie zawarte w tymianku pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, poprawiają trawienie. Tymianek znosi też stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego.

Zewnętrznie: Tymianek stosowany jest do płukania jamy ustnej i gardła w stanach wywołanych przez bakterie ropotwórcze lub grzyby, a w postaci kompresów, okładów i przemywań jako środek w niektórych chorobach skórnych, jak łojotokowe zapalenie skóry i wypryski bakteryjne.

Skutki uboczne

Podczas stosowania mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym odczyny skórne (np. wysypka), obrzęk twarzy, jamy ustnej, przełyku, duszności, szok anafilaktyczny oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, wymioty). W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia

Jeśli objawy nasilą się (np. pojawi się ropna wydzielina) lub nie będą ustępowały należy skontaktować się z lekarzem.

Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.

Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet  w ciąży i karmiących piersią bez konsultacji z lekarzem.

Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.