
Encyklopedia leków
Podbiał pospolity - Tussilago farfara
Podstawowe informacje
- Działanie
-
ściągająceułatwia odkrztuszanieprzeciwzapalnepowlekającerozrzedzające wydzielinęrozkurcza mięśnie gładkie dróg oddechowych
- Surowce
-
liść podbiału (Farfarae folium)kwiat podbiału (Farfarae flos)
Oferta portalu DOZ.pl
Wewnętrzne: Podbiał stosowany jest w przeziębieniu, anginie, zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej oraz w zapaleniu krtani. Polecany także w celu łagodzenia suchego kaszlu. Pomocniczo w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, osłabieniu odruchu wykrztuśnego i w zanikowym suchym nieżycie gardła u palaczy tytoniu i osób w wieku podeszłym.
Korzystniejsze jest stosowanie podbiału w połączeniu z innymi ziołami wykrztuśnymi. Liść podbiału wchodzi m.in. w skład mieszanek i syropów wykrztuśnych.
Zewnętrznie: W kosmetyce wykorzystywane są kwiaty podbiału, z których odwarem przemywa się tłustą cerę. Ponadto używa się ich do okładów na wysypki i plamy żółciowe, a także na otwarte wrzody, różę na twarzy, czyraki i wypryski. Zwykle wykorzystuje się w tym celu kwiaty podbiału z innymi ziołami.
Dotychczas nie stwierdzono. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować lekarza.
Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Nie zaleca się systematycznego stosowania dłużej niż 6 tygodni w ciągu roku.
Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem