×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Podbiał pospolity - Tussilago farfara - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie podbiału pospolitego

Wewnętrzne: Podbiał stosowany jest w przeziębieniu, anginie, zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej oraz w zapaleniu krtani. Polecany także w celu łagodzenia suchego kaszlu. Pomocniczo w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, osłabieniu odruchu wykrztuśnego i w zanikowym suchym nieżycie gardła u palaczy tytoniu i osób w wieku podeszłym.

Korzystniejsze jest stosowanie podbiału w połączeniu z innymi ziołami wykrztuśnymi. Liść podbiału wchodzi m.in. w skład mieszanek i syropów wykrztuśnych.

 

Zewnętrznie: W kosmetyce wykorzystywane są kwiaty podbiału, z których odwarem przemywa się tłustą cerę. Ponadto używa się ich do okładów na wysypki i plamy żółciowe, a także na otwarte wrzody, różę na twarzy, czyraki i wypryski. Zwykle wykorzystuje się w tym celu kwiaty podbiału z innymi ziołami.

Skutki uboczne

Dotychczas nie stwierdzono. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować lekarza.

Ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia oraz u kobiet  w okresie ciąży i karmienia piersią.

 

Nie zaleca się systematycznego stosowania dłużej niż 6 tygodni w ciągu roku.

 

Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.