×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Lipa drobnolistna, Lipa szerokolistna - Tilia cordata, Tilia platyphyllos - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje - lipa drobnolistna, lipa szerokolistna
Surowce kwiatostan lipy z podsadką (Tiliae inflorescentia)
Działanie osłaniające
przeciwzapalne
łagodnie uspokajająco
napotne
Zamów w doz.pl Lipa Fix, 1,5 g, 30 szt. (Herbapol Lublin)

Zastosowanie lipy drobnolistnej

Wewnętrznie : Jako środek napotny w stanach gorączkowych, w anginie, grypie. Napar używany także bywa w łagodzeniu napięć nerwowych i nerwic wegetatywnych, przede wszystkim związanych z działaniem narządów układu pokarmowego.  Ponadto związki śluzowe wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające. Zapewnia to efekt łagodzący kaszel i kojący ból gardła.

Zewnętrznie: W stanach napięcia i nadmiernego pobudzenia, a także zmęczenia długotrwałym wysiłkiem umysłowym oraz w utrudnionym zasypianiu można zastosować kąpiele, do których dodaje się napar z samej lipy lub łącznie np. z lawendą. Kąpiel wykazuje działanie uspokajające i ułatwia zasypianie. Po kąpieli z dodatkiem naparu lipy skóra ulega regeneracji, staje się bardziej elastyczna. Kąpiel działa również przeciwskurczowo.

Skutki uboczne

Nie są znane. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia

W przypadku nieustąpienia objawów w ciągu kilku dni od momentu rozpoczęcia stosowania produktu leczniczego lub ich nasilenia się należy skontaktować się z lekarzem. Z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia.

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować leku po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.