Fenkuł włoski (Koper włoski) - Foeniculum vulgare - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Zioło stosowane w celu pobudzenia trawienia, w zaburzeniach trawiennych, którym towarzyszą wzdęcia, bóle brzucha, brak apetytu, odbijanie i nudności. W schorzeniach dróg oddechowych jako środek wykrztuśny, szczególnie dla dzieci. Ponadto herbatka z kopru włoskiego polecana jest kobietom w karmiącym piersią w celu zwiększenia laktacji.   Zewnętrznie: Stany zapalne gardła i jamy ustnej. Olejek ma zastosowanie przeciw świerzbowi i wszawicy.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na koper włoski.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży. Nie zaleca się podawania w okresie ciąży, szczegónie w jej początkowym okresie.

Możliwe skutki uboczne:

Olejek koprowy podawany doustnie w większych może powodować odurzenie, drgawki, podrażnienia błon śluzowych żołądka i jelit, przekrwienie mózgu i płuc. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia:

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach w temperaturze nie wyższej niż 25°C, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.