Kminek zwyczajny - Carum carvi - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Kminek wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń trawienia, szczególnie u dzieci i osób w podeszłym wieku, przy braku łaknienia, wzdęciach, kolce jelitowej, nudnościach. Związki zawarte w owocach kminku usprawniają pracę przewodu pokarmowego, działają przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, zwiększają wydzielanie soków trawiennych, zapobiegają nadmiernej fermentacji w jelitach, znoszą wzdęcia brzucha, poprawiają trawienie i przyswajanie pokarmów. Stosowany jest także przy dolegliwościach wątrobowych, bowiem zwiększa ilość wydzielanej żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. W okresie karmienia piersią pobudza laktację, podobnie jak anyżek czy koper włoski. Żucie owoców kminku neutralizuje przykry zapach z ust. Zewnętrznie: W preparatach przeciwświądowych.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na rośliny rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae) lub złożonych (Compositae). Olejku nie należy stosować u niemowląt, a u dzieci do 7 roku życia stosować ostrożnie.

Możliwe skutki uboczne:

Ostrzeżenia:

W przypadku ostrych bóli brzucha lub jeśli objawy po przyjmowaniu naparu nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży stosować po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.