Jeżówka - Echinacea - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Zapobieganie i leczenie przewlekłych i ostrych zakażeń bakteryjnych i wirusowych (przeziębienie, grypa), stany zapalne górnych dróg oddechowych. Zalecany podczas długotrwałego podawania antybiotyków, w stanach wyczerpania i osłabienia organizmu oraz przy nawracających schorzeniach górnych dróg oddechowych. Pomocniczo w łagodnym przeroście gruczołu krokowego i w chorobach nowotworowych. Zewnętrznie: Trudno gojące się rany, uporczywe wypryski, ropne przetok, łuszczyca, półpasiec, owrzodzenia podudzi, zmiany alergiczne skóry.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na jeżówkę lub  zioła z rodziny złożonych, np. na arnikę, krwawnik, nagietek, mniszek, chorujesz na gruźlicę, choroby szpiku kostnego, stwardnienie rozsiane, AIDS, kolagenozę i inne choroby autoimmunologiczne (choroby wynikające z nieprawidłowego skierowania odporności organizmu przeciwko własnym narządom), schorzenia wątroby. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie po konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, obrzęk twarzy), duszność, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego.

Ostrzeżenia:

Uwaga! Nie zaleca się jeżówki z lekami upośledzającymi czynność wątroby (jak np.: steroidy anaboliczne, amiodaron, metotreksat, ketokonazol). Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.