×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ogórecznik lekarski - Borago officinalis - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie ogórecznika lekarskiego

Wewnętrznie:

Powlekające i osłaniające działanie ogórecznika wykorzystywane jest w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych błon śluzowych przełyku i żołądka. Pomocniczo w nieżytach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, trudnościach w odkrztuszaniu, chrypce, suchym kaszlu.

Ponadto ogórecznik stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wywierają one m.in. korzystny wpływ na układ krążenia, układ nerwowy, pełnią ważną rolę w procesach zachodzących w komórkach skóry, wpływając na jej właściwe nawilżenie i kondycję. Ogórecznik wykorzystywany leczeniu w zaburzeń przemiany materii, podwyższonym poziomie cholesterolu, zmianach miażdżycowych, przewlekłych chorobach skórnych (egzemy, trądzik, łuszczyca).

Ponadto stosowanie ogórecznika zalecane jest przy zaburzenia pracy gruczołów wewnętrznych, stanach obniżonej odporności oraz zwiększonej pobudliwości nerwowej u dzieci i dorosłych.

Wspomagająco przy wypadaniu włosów, łamliwość paznokci.

Zewnętrznie:

Ziele: uszkodzenia skóry, oparzenia, otarcia naskórka, czyraki, wyprysk, świąd skóry.

Skutki uboczne

Nudności. Długotrwałe i systematyczne stosowanie dużych dawek może wywołać obniżenie ciśnienia tętniczego oraz działać przeczyszczająco.

Ostrzeżenia

Nie należy stosować z lekami wydłużającymi czas krwawienia. Podawany łącznie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zwiększa ich działanie.

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.