Ogórecznik lekarski - Borago officinalis - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Powlekające i osłaniające działanie ogórecznika wykorzystywane jest w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych błon śluzowych przełyku i żołądka. Pomocniczo w nieżytach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, trudnościach w odkrztuszaniu, chrypce, suchym kaszlu. Ponadto ogórecznik stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wywierają one m.in. korzystny wpływ na układ krążenia, układ nerwowy, pełnią ważną rolę w procesach zachodzących w komórkach skóry, wpływając na jej właściwe nawilżenie i kondycję. Ogórecznik wykorzystywany leczeniu w zaburzeń przemiany materii, podwyższonym poziomie cholesterolu, zmianach miażdżycowych, przewlekłych chorobach skórnych (egzemy, trądzik, łuszczyca). Ponadto stosowanie ogórecznika zalecane jest przy zaburzenia pracy gruczołów wewnętrznych, stanach obniżonej odporności oraz zwiększonej pobudliwości nerwowej u dzieci i dorosłych. Wspomagająco przy wypadaniu włosów, łamliwość paznokci. Zewnętrznie: Ziele: uszkodzenia skóry, oparzenia, otarcia naskórka, czyraki, wyprysk, świąd skóry.

Przeciwwskazania:

:przeciwwskazania

Możliwe skutki uboczne:

Nudności. Długotrwałe i systematyczne stosowanie dużych dawek może wywołać obniżenie ciśnienia tętniczego oraz działać przeczyszczająco.

Ostrzeżenia:

Nie należy stosować z lekami wydłużającymi czas krwawienia. Podawany łącznie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zwiększa ich działanie. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.