Prawoślaz różowy (Malwa czarna) - Althaea rosea - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Nieżyty górnych dróg oddechowych (zapalenie jamy ustnej, gardła, chrypka, suchy kaszel). Niekiedy stosowany jako środek powlekający błony śluzowe przełyku i żołądka. Ponadto kwiaty malwy czarnej stosuje się jako dodatek smakowy do herbatek i mieszanek ziołowych. Płatki malwy używane są do barwienia środków spożywczych, wina i likierów. W medycynie ludowej kwiat malwy czarnej używany był jako środek pobudzający krwawienia miesięczne. Zewnętrznie: Do płukań przy zapaleniu migdałków i dziąseł oraz do okładów lub przemywań przy niektórych schorzeniach skórnych.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na prawoślaz różowy.

Możliwe skutki uboczne:

W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia:

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.