Mącznica lekarska - Arctostaphylos uva-ursi - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Zakażenia bakteryjne dróg moczowych, wspomagająco w przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego. Zalecana szczególnie dla osób źle znoszących leczenie antybiotykami, zwłaszcza dla młodzieży i osób starszych.

Przeciwwskazania:

Nie stosować w stanach pooperacyjnych nerek i przewodu pokarmowego, zanikowym nieżycie błony śluzowej żołądka.

Możliwe skutki uboczne:

Stosowanie dużych ilości mącznicy lekarskiej przez dłuższy czas może powodować nudności, niedokrwistość, podrażnienie żołądka.

Ostrzeżenia:

Środki zakwaszające mocz osłabiają działanie preparatów mącznicy. Podczas stosowania przetworów z mącznicy należy jednocześnie podawać środki alkalizujące mocz ( z zachowaniem 2-godzinnego odstępu przed przyjęciem innych leków). Nie zaleca się długotrwałego podawania przetworów z samej mącznicy (najlepiej przyjmować ją w mieszankach ziołowych). W ciąży i okresie karmienia piersią nie stosować bez konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.