
Encyklopedia leków
Nagietek lekarski - Calendula officinalis
Podstawowe informacje
- Działanie
-
wzmacnia odpornośćprzeciwbakteryjneprzyspiesza gojeniegrzybobójczeprzeciwzapalneprzeciwrzęsistkowe
- Surowce
-
kwiat nagietka (Calendulae flos)
Oferta portalu DOZ.pl
Wewnętrznie:
Kwiat nagietka zalecany jest w chorobach pęcherzyka żółciowego, w bólach towarzyszących stanom skurczowym żołądka. Pomocniczo w chorobie wrzodowej, w okresie rekonwalescencji, po zabiegach chirurgicznych (żołądek, jelita, pęcherzyk żółciowy), również po operacyjnym usunięciu nowotworu. Nagietek stosowany jest także w zaburzeniach miesiączkowania połączonych z bólem, ogólnym osłabieniem, zawrotami głowy, a także w dolegliwościach okresu przekwitania (klimakterium).
Zewnętrznie:
Zawarte w nagietku zawiązki czynne ułatwiają gojenie się ran. Polecany szczególnie w celu leczenia uszkodzeń skóry, stłuczeń, odmrożeń, oparzeń, owrzodzeń, ran pooperacyjnych oraz stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, gardła oraz pochwy. Pomocniczo w rzęsistkowicy i postępującym zaniku nabłonka pochwy. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze nagietek lekarski znalazł zastosowanie także przy leczeniu stanów zapalnych spojówek i przemęczeniu oczu. Zapobiega nadmiernemu wysuszeniu narządu wzroku i łagodzi jego podrażnienia.
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. W takim przypadku należy przerwać stosowanie produktu.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.
Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem.
Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem