Kolendra siewna - Coriandrum sativum - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Owoce: jako składnik mieszanek ziołowych i preparatów złożonych w chorobach przewodu pokarmowego (zmniejszone wydzielanie soku żołądkowego, utrudnione trawienie, brak łaknienia, stany skurczowe jelit, bóle brzucha, zaburzenia związane z przepływem żółci, wzdęcia). Zewnętrznie: Olejek: nerwobóle, bóle mięśniowe i schorzenia reumatyczne.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na owoc kolendry.

Możliwe skutki uboczne:

Olejek kolendrowy zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy przerwać stosownie i poinformować o nich lekarza. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią, dlatego nie zaleca się stosowania.

Ostrzeżenia:

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 lat. Jeśli objawy po przyjmowaniu odwaru nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.