Kolendra siewna - Coriandrum sativum - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Owoce: jako składnik mieszanek ziołowych i preparatów złożonych w chorobach przewodu pokarmowego (zmniejszone wydzielanie soku żołądkowego, utrudnione trawienie, brak łaknienia, stany skurczowe jelit, bóle brzucha, zaburzenia związane z przepływem żółci, wzdęcia). Zewnętrznie: Olejek: nerwobóle, bóle mięśniowe i schorzenia reumatyczne.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na owoc kolendry.

Możliwe skutki uboczne:

Olejek kolendrowy zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy przerwać stosownie i poinformować o nich lekarza. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią, dlatego nie zaleca się stosowania.

Ostrzeżenia:

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 lat. Jeśli objawy po przyjmowaniu odwaru nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.