×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Świetlik łąkowy - Euphrasia rostkoviana Hayne - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie świetlika łąkowego

Wewnętrznie:

We współczesnej medycynie preparaty świetlikowe są użytkowane głównie zewnętrznie. Doustne zażywanie przetworów świetlikowych jest praktykowane głównie w homeopatii.

Zewnętrznie:

Wspomagająco, miejscowo w łagodnych stanach podrażnienia spojówek i brzegów powiek. Świetlik może być stosowany w przypadkach zmęczenia oczu pracą przy sztucznym świetle, na komputerze lub długim oglądaniem telewizji. Jest on również cenny dla ludzi, których oczy są nadwrażliwe na promienie słoneczne. Odwar stosuje się w postaci kompresów na powieki lub do przemywań brzegów powiek. Świetlik dostępny jest też na rynku w postaci żelu do smarowania powiek lub homeopatycznych kropli do oczu.

Skutki uboczne

Dotychczas nie stwierdzono działań niepożądanych. W przypadku ich wystąpienia należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia

Do kompresów i przemywań należy używać jedynie świeżo przygotowanego odwaru oraz jałowych gazików. Dotychczas nie stwierdzono interakcji z jednocześnie stosowanymi lekami okulistycznymi. W przypadku stosowania innych leków okulistycznych możliwość użycia kompresów lub przemywań odwarem z ziela warto jednak skonsultować z lekarzem.

W ciąży, okresie karmienia piersią i u niemowląt nie należy stosować bez porozumienia z lekarzem.

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.