Świetlik łąkowy - Euphrasia rostkoviana Hayne - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: We współczesnej medycynie preparaty świetlikowe są użytkowane głównie zewnętrznie. Doustne zażywanie przetworów świetlikowych jest praktykowane głównie w homeopatii. Zewnętrznie: Wspomagająco, miejscowo w łagodnych stanach podrażnienia spojówek i brzegów powiek. Świetlik może być stosowany w przypadkach zmęczenia oczu pracą przy sztucznym świetle, na komputerze lub długim oglądaniem telewizji. Jest on również cenny dla ludzi, których oczy są nadwrażliwe na promienie słoneczne. Odwar stosuje się w postaci kompresów na powieki lub do przemywań brzegów powiek. Świetlik dostępny jest też na rynku w postaci żelu do smarowania powiek lub homeopatycznych kropli do oczu.

Przeciwwskazania:

:przeciwwskazania

Możliwe skutki uboczne:

Dotychczas nie stwierdzono działań niepożądanych. W przypadku ich wystąpienia należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia:

Do kompresów i przemywań należy używać jedynie świeżo przygotowanego odwaru oraz jałowych gazików. Dotychczas nie stwierdzono interakcji z jednocześnie stosowanymi lekami okulistycznymi. W przypadku stosowania innych leków okulistycznych możliwość użycia kompresów lub przemywań odwarem z ziela warto jednak skonsultować z lekarzem. W ciąży, okresie karmienia piersią i u niemowląt nie należy stosować bez porozumienia z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.