Lukrecja gładka - Glycyrrhiza glabra - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Schorzenia przewodu pokarmowego. Pomocniczo w nieżytach i owrzodzeniach żołądka i/lub dwunastnicy. Po zabiegach chirurgicznych w obrębie przewodu pokarmowego. Nadwrażliwość jelita grubego. Nieżyty górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny, rozkurczowy i przeciwzapalny. Zewnętrznie: Odżywia tkanki, nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę. Wykorzystywana w kosmetyce.

Przeciwwskazania:

:przeciwwskazania

Możliwe skutki uboczne:

Większe dawki przyjmowane przez dłuższy czas powodują wystąpienie obrzęków wskutek zatrzymania w organizmie jonów sodowych i wody. Niekiedy mogą wystąpić zawroty głowy i niedobór jonów potasowych.

Ostrzeżenia:

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach w temperaturze nie wyższej niż 25°C, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.