Mięta pieprzowa - Mentha piperita - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Napar z liści mięty jest wskazany w objawowym leczeniu zaburzeń trawienia, takich jak niestrawność, wzdęcia, bóle kurczowe żołądka, kolka jelitowa, brak łaknienia, choroby wątroby i dróg żółciowych.   Zewnętrznie: Olejek miętowy stosuje się do inhalacji w łagodzeniu kaszlu i przeziębienia (3-4 krople dodane do gorącej wody). Wchodzi on także w skład mazideł, płynów w połączeniu z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i kojącym. W przemyśle kosmetycznym stosowany jest jako dodatek do szamponów, balsamów, perfum, natomiast w aromaterapii używa się go do kąpieli, masażu i aromatyzacji powietrza.

Przeciwwskazania:

:przeciwwskazania

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy mogą wystąpić reakcje alergiczne.   Preparaty zawierające liść mięty pieprzowej mogą nasilać zgagę.   Zbyt długie i nadmierne zażywanie mięty może spowodować zakłócenia snu i bezsenność.

Ostrzeżenia:

U niemowląt i małych dzieci preparatów z olejkiem miętowym nie należy stosować bezpośrednio w obszarze nosa oraz piersi, ze względu na możliwość wystąpienia skurczu krtani i oskrzeli.   Olejku miętowego i mięty nie należy stosować równocześnie z lekami homeopatycznymi.   Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach w temperaturze nie wyższej niż 25°C, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.