Mięta pieprzowa - Mentha piperita - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Napar z liści mięty jest wskazany w objawowym leczeniu zaburzeń trawienia, takich jak niestrawność, wzdęcia, bóle kurczowe żołądka, kolka jelitowa, brak łaknienia, choroby wątroby i dróg żółciowych.   Zewnętrznie: Olejek miętowy stosuje się do inhalacji w łagodzeniu kaszlu i przeziębienia (3-4 krople dodane do gorącej wody). Wchodzi on także w skład mazideł, płynów w połączeniu z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i kojącym. W przemyśle kosmetycznym stosowany jest jako dodatek do szamponów, balsamów, perfum, natomiast w aromaterapii używa się go do kąpieli, masażu i aromatyzacji powietrza.

Przeciwwskazania:

:przeciwwskazania

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy mogą wystąpić reakcje alergiczne.   Preparaty zawierające liść mięty pieprzowej mogą nasilać zgagę.   Zbyt długie i nadmierne zażywanie mięty może spowodować zakłócenia snu i bezsenność.

Ostrzeżenia:

U niemowląt i małych dzieci preparatów z olejkiem miętowym nie należy stosować bezpośrednio w obszarze nosa oraz piersi, ze względu na możliwość wystąpienia skurczu krtani i oskrzeli.   Olejku miętowego i mięty nie należy stosować równocześnie z lekami homeopatycznymi.   Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach w temperaturze nie wyższej niż 25°C, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.