Wiesiołek dwuletni , Wiesiołek dziwny - Oenothera biennis, Oenothera paradoxa - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Wspomaganie leczenia zaburzeń hormonalnych (cukrzyca, zespół napięcia przedmiesiączkowego, cykliczna bolesność sutków). Wspomagająco w leczeniu zaburzeń przemiany lipidów i ich następstw (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze). W leczeniu przewlekłych schorzeń skóry (wyprysk atopowy, łuszczyca, trądzik), chorób alergicznych, nawracających zakażeń bakteryjnych i wirusowych, stwardnienia rozsianego, gośćca, nadpobudliwości u dzieci i dorosłych. Wypadanie włosów i łamliwość paznokci.

Przeciwwskazania:

:przeciwwskazania

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy nudności. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może wywołać obniżenie ciśnienia tętniczego oraz działać przeczyszczająco.

Ostrzeżenia:

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować leku po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.