×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sosna zwyczajna - Pinus sylvestris - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie sosny zwyczajnej

Wewnętrznie:

Pączki sosny wykorzystywane w leceniu nieżytów górnych dróg oddechowych, przeziębienia, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Substancje czynne w nich zawarte zwiększają ilość śluzu wytwarzanego w drogach oddechowych, ułatwiają oczyszczanie oskrzeli. Stosowane również w nieżytach jelit, żołądka oraz dróg moczowych w połączeniu z innymi ziołami.

Olejek sosnowy: w małych dawkach jako lek moczopędny wyłącznie w połączeniu z innymi środkami wykazującymi takie działanie.

Zewnętrznie:

Pączki: do kąpieli ogólnie wzmacniających oraz w niektórych chorobach skóry.

Olejek sosnowy wykorzystywany jest do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i zatok. Inhalacje z dodatkiem olejku sosnowego stosowane są przy przeziębieniach, katarze. Dzięki właściwościom rozgrzewającym łagodzi bóle reumatyczne, gośćcowe.

Dziegieć sosnowy działa antyseptycznie i używany jest w leczeniu chorób skóry m.in. łuszczycy, grzybicy oraz łojotoku.

Olejek terpentynowy: jako środek drażniący skórę i przeciwbólowy w bólach gośćcowych i nerwobólach. Wykorzystywany jako składnik maści, żeli i plastrów przeciwbólowych i rozgrzewających. Wziewne w przewlekłych zapaleniach dróg oddechowych.

Skutki uboczne

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza.

Ostrzeżenia

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.