Sosna zwyczajna - Pinus sylvestris - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Pączki sosny wykorzystywane w leceniu nieżytów górnych dróg oddechowych, przeziębienia, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Substancje czynne w nich zawarte zwiększają ilość śluzu wytwarzanego w drogach oddechowych, ułatwiają oczyszczanie oskrzeli. Stosowane również w nieżytach jelit, żołądka oraz dróg moczowych w połączeniu z innymi ziołami. Olejek sosnowy: w małych dawkach jako lek moczopędny wyłącznie w połączeniu z innymi środkami wykazującymi takie działanie. Zewnętrznie: Pączki: do kąpieli ogólnie wzmacniających oraz w niektórych chorobach skóry. Olejek sosnowy wykorzystywany jest do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i zatok. Inhalacje z dodatkiem olejku sosnowego stosowane są przy przeziębieniach, katarze. Dzięki właściwościom rozgrzewającym łagodzi bóle reumatyczne, gośćcowe. Dziegieć sosnowy działa antyseptycznie i używany jest w leczeniu chorób skóry m.in. łuszczycy, grzybicy oraz łojotoku. Olejek terpentynowy: jako środek drażniący skórę i przeciwbólowy w bólach gośćcowych i nerwobólach. Wykorzystywany jako składnik maści, żeli i plastrów przeciwbólowych i rozgrzewających. Wziewne w przewlekłych zapaleniach dróg oddechowych.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadrważliwość na składniki sosny zwyczajnej.

Możliwe skutki uboczne:

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza.

Ostrzeżenia:

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.