×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rozmaryn lekarski - Rosmarinus officinalis - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie rozmarynu lekarskiego

Wewnętrznie:

Rozkurczające działanie rozmarynu wykorzystuje się w chorobach przewodu pokarmowego. Łagodzi skurczowe bóle żołądka, wspomaga leczenie chorób jelit i pęcherzyka żółciowego (działanie żółciopędne i żółciotwórcze). Surowiec pobudza również czynność wydzielniczą żołądka i poprawia trawienie (obecność goryczki).

Napar z rozmarynu działa pobudzająco układ nerwowy oraz ogólnie wzmacniająco. Polecany jest dla rekonwalescentów, w stanach wyczerpania, złego samopoczucia.

W lecznictwie ludowym jako pobudzający krwawienia miesiączkowe.

 

Zewnętrznie:

Rozmaryn stosowany zewnętrznie pobudza krążenie krwi w skórze, prowadząc do miejscowego przekrwienia i rozgrzania. Te właściwości wykorzystywane są w łagodzeniu bóli mięśniowych, reumatycznych, nieznacznym osłabieniu krążenia obwodowego.

Pomocniczo w chorobach skóry na tle bakteryjnym.

Rozmaryn można stosować zewnętrznie w postaci kąpieli w stanach wyczerpania .

Ostrzeżenia

Kąpieli rozgrzewających nie zaleca się osobom z uszkodzeniami skóry, z poważnymi zaburzeniami krążenia oraz nadciśnieniem.

 

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.