Rozmaryn lekarski - Rosmarinus officinalis - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Rozkurczające działanie rozmarynu wykorzystuje się w chorobach przewodu pokarmowego. Łagodzi skurczowe bóle żołądka, wspomaga leczenie chorób jelit i pęcherzyka żółciowego (działanie żółciopędne i żółciotwórcze). Surowiec pobudza również czynność wydzielniczą żołądka i poprawia trawienie (obecność goryczki). Napar z rozmarynu działa pobudzająco układ nerwowy oraz ogólnie wzmacniająco. Polecany jest dla rekonwalescentów, w stanach wyczerpania, złego samopoczucia. W lecznictwie ludowym jako pobudzający krwawienia miesiączkowe. Zewnętrznie: Rozmaryn stosowany zewnętrznie pobudza krążenie krwi w skórze, prowadząc do miejscowego przekrwienia i rozgrzania. Te właściwości wykorzystywane są w łagodzeniu bóli mięśniowych, reumatycznych, nieznacznym osłabieniu krążenia obwodowego. Pomocniczo w chorobach skóry na tle bakteryjnym. Rozmaryn można stosować zewnętrznie w postaci kąpieli w stanach wyczerpania .

Przeciwwskazania:

:przeciwwskazania

Możliwe skutki uboczne:

Ostrzeżenia:

Kąpieli rozgrzewających nie zaleca się osobom z uszkodzeniami skóry, z poważnymi zaburzeniami krążenia oraz nadciśnieniem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.