Wierzba biała, Wierzba purpurowa - Salix alba, Salix purpurea - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Wierzba stosowana jest w leczeniu przeziębień, grypy, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, gorączce reumatycznej, reumatyzmie tkanek miękkich. Właściwości przeciwbólwe wierzby wykorzystane są w migrenie oraz w nerwobólach. Stosowana także w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, łagodzenia stanów zapalnych żył. Zewnętrznie: Nadmierna potliwość, zwłaszcza nóg. Bakteryjne zakażenia skóry, trudno gojące się rany.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, astmę oskrzelową.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy zaprzestać stosowania preparatu i poinformować lekarza.

Ostrzeżenia:

Jedna z substancji czynnych (salicyna) może nasilić działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.