Jemioła pospolita - Viscum album - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Surowce ziele jemioły (Visci herba)
Działanie łagodnie obniża ciśnienie krwi

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Jemioła obniża ciśnienie krwi. Łagodnie działa moczopędnie. Związki czynne zawarte w jemiole zwalniają także przyśpieszone bicie serca spowodowane nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego. Stosowana jest przy podwyższonym ciśnieniu krwi, jego zmianach pod wpływem bodźców psychicznych oraz pomocniczo przy miażdżycy. W okresie przekwitania znosi przykre objawy dolegliwości sercowych takie jak np. kołatanie serca. Wykorzystana jest także w leczeniu krwawień z nosa i pluć, a także w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych. Pomocniczo w leczeniu chorób nowotworowych.

Przeciwwskazania:

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy mogą wystąpić: wymioty, kolki, nawet drgawki i majaczenie.

Ostrzeżenia:

Wszystkie części jemioły są trujące dla człowieka w bezpośrednim spożyciu. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.