×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jałowiec pospolity - Juniperus communis - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie jałowca pospolitego

Wewnętrznie:

Jako środek moczopędny w leczeniu: zaburzeń oddawania moczu, obrzęków pochodzenia nerkowego i/lub sercowego. Wspomagająco w kamicy moczowej, w niewydolności wątroby i niedostatecznym wytwarzaniu żółci, zastoju w drogach żółciowych i związanych z tym zaburzeniach trawiennych. Stosowany w małych dawkach poprawia apetyt, zapobiega wzdęciom oraz poprawia trawienie.

Zewnętrznie:

Olejek jałowcowy łagodzi dolegliwości reumatyczne, nerwobóle, bóle na tle gośćcowym. Kąpiele z dodatkiem jałowca działają relaksująco, łagodzą bóle mięśni i ścięgien.

Skutki uboczne

Stosowany długotrwale (powyżej 6 tygodnie) lub w dużych dawkach może prowadzić do zaburzeń pracy nerek (trudności w oddawaniu moczu, białkomocz i bóle nerek).

Zewnętrznie stosowany olejek może spowodować zapalenie skóry z obrzmieniem i bolesnością.

Ostrzeżenia

W okresie karmienia piersią stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jałowca nie powinny stosować kobiety w ciąży.

 

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.