×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Glistnik jaskółcze ziele - Chelidoniu majus - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie glistnika jaskółcze ziele

Wewnętrznie:

Zawarte w glistniku związki czynne zwiększają wydzielanie żółci i korzystnie wpływają na jej odpływ do dwunastnicy. Ponadto działają rozkurczająco na przewód pokarmowy. Ziele glistnika ma zastosowanie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych takich jak: stany skurczowe dróg żółciowych, kolka żółciowa, jelitowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa, skurczowe bóle brzucha, zespół objawów po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych.

 

Zewnętrznie:

Bakteriobójcze, pierwotniakobójcze, grzybobójcze właściwości glistnika wykorzystywane są zewnętrznie w leczeniu zakażeń skóry, szczególnie na tle grzybiczym.

Świeży sok z ziela jest w medycynie ludowej popularnym środkiem do usuwania kurzajek.

Skutki uboczne

Duże dawki mogą doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego, bólów żołądka, wymiotów, uszkodzeń oczu, zwiększonej kurczliwość mięśni macicy oraz słabe podwyższenie ciśnienia krwi.

Duże dawki glistnika wywierają toksyczny wpływ na wątrobę.

Ostrzeżenia

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

 

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.