Róża dzika (Róża polna) - Rosa canina - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrzne Surowiec witaminowy i ogólnie wzmacniający. Owoc dzikiej róży to m.in. bogate źródło naturalnej witaminy C, która ze względu na towarzyszące jej flawonoidy i kwasy organiczne, które chronią ją przed zbyt szybkim rozkładem jest 3-5-krotnie aktywniejsza od syntetycznej witaminy C. Dzika róża stosowana jest w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, osłabienia i rekonwalescencji. Profilaktycznie w okresie przeziębień i infekcji grypowych jak również w celu łagodzenia przebiegu tych chorób. Jako środek pomocniczy w schorzeniach wątroby, dróg żółciowych, nerek, przewodu pokarmowego oraz w stanach zapalnych drobnych naczyń krwionośnych skóry i wybroczynach, a także przy leczeniu ran, oparzeń, blin pooperacyjnych, owrzodzeń przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania:

Możliwe skutki uboczne:

Ostrzeżenia:

Zalecana jest ostrożność przy współistnieniu kamicy szczawianowej, w zwiększonej krzepliwości krwi i w skłonności do zakrzepów. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach w temperaturze nie wyższej niż 25°C, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.