×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dziewanna wielkokwiatowa (Dziewanna lekarska) - Verbascum thapsiforme - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje - dziewanna wielkokwiatowa (dziewanna lekarska)
Surowce kwiat dziewanny (Verbasci flos)
Działanie osłaniające
łagodzące
wykrztuśne

Zastosowanie dziewanny wielkokwiatowej

Wewnętrznie:

Kwiaty dziewanny dzięki zawartym w nich saponinom zwiększają wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwiają jego odkrztuszanie. Zawartość śluzów wpływa na właściwości powlekające, co jest wykorzystywane do ochrony błony śluzowej dróg oddechowych przed bodźcami drażniącymi. Ze względu na wymienione działania kwiat dziewanny najszersze zastosowanie ma przy przeziębieniach przebiegających z chrypką, uporczywym kaszlem (suchym - osłania podrażnioną błonę śluzową i mokrym - pomaga odkrztuszać wydzielinę). Wykazano także ich działanie przeciwwirusowe, dlatego są pomocne przy grypie. Dziewannę stosuje się również jako lek osłaniający w stanach zapalnych żołądka i jelit.

Zewnętrznie:

Zewnętrznie odwary przygotowane z tej rośliny stosuje się do płukania gardła i jamy ustnej (w anginie, przy przeziębieniu), ale również do okładów na chore miejsca (rany, stłuczenia, owrzodzenia, oparzenia, odleżyny, odmrożenia oraz odczyny alergiczne).

Obecnie w przemyśle kosmetycznym używa się kwiatów dziewanny jako składnika rozjaśniającego włosy i nadającego im połysk.

Ostrzeżenia

Ze względu na brak danych dotyczących stosowania nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować leku po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.