Drapacz lekarski - Cnicus benedictus - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Wspomagająco w łagodnych dolegliwościach trawiennych i barku łaknienia jako środek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego. Polecany rekonwalescentom, osobom wycieńczonym i ze złą przemianą materii. Stosowany także w celu uzupełnienia mikroelementów.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na ziele drapacza lub inne rośliny z rodziny Złożonych, nadkwaśność, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

Możliwe skutki uboczne:

Przyjmowany w dużej ilości napar lub odwar z drapacza może powodować nudności, wymioty, kolkę, biegunkę. Reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia:

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.   Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.   Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.