Czosnek pospolity - Allium sativum - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Schorzenia układu oddechowego: infekcje dróg oddechowych, nieżyt oskrzeli, zakażenia gardła i krtani, schorzenia pediatryczne. Schorzenia wieku podeszłego: choroba niedokrwienna serca, choroba nadciśnieniowa oraz leczenie postępującej miażdżycy. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nieżyty żołądka i/lub jelit, atonia przewodu pokarmowego, niewystarczające wydzielanie soków trawiennych. Pomocniczo w biegunkach bakteryjnych u dzieci. Profilaktycznie w celu wzmocnienia odporności. Zewnętrznie: Trudno gojące się rany oparzenia, owrzodzenia, grzybice. Przeciw owsikom u dzieci.

Przeciwwskazania:

Gdy masz ostre nieżyty żołądka i/lub jelit, niskie ciśnienie krwi.

Możliwe skutki uboczne:

W przypadku przyjęcia dawek wielokrotnie większych niż lecznicze może dojść do podrażnienia błony śluzowej żołądka. Po dłuższym działaniu miazgi czosnku na skórę może dojść do jej zaczerwienienia.

Ostrzeżenia:

Preparatów z czosnkiem nie należy zażywać z alkoholem etylowym. Maceraty olejowe z czosnku nie powinny być stosowane wraz z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi (m.in. lekami przeciwzakrzepowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.