×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie chmielu zwyczajnego

Wewnętrznie:

Stosuje się w stanach niepokoju, nadpobudliwości nerwowej. W połączeniu z innymi ziołami kojącymi nerwy, takimi jak kozłek lekarski, może też działać nasennie. Chmiel zalecany jest też w nerwicach żołądkowo-jelitowych i zaburzeniach trawiennych. Chmiel zawiera związki o działaniu estrogennym. Działanie to wykorzystuje się w okresie klimakterium (wyciągi z chmielu zmniejszają uderzenia ciepła towarzyszące temu okresowi). Działanie to wymaga jednak dalszych badań.

Zewnętrznie:

Szyszki chmielu są stosowane także w kosmetyce. Przy wypadaniu włosów stosuje się zewnętrznie wyciągi z szyszek chmielu.

Skutki uboczne

Dotychczas nie stwierdzono. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Nie zaleca jednoczesnego stosowania z syntetycznymi lekami uspokajającymi, jeżeli nie zostały przepisane w takim zestawieniu przez lekarza.

Ze względu działanie uspokajające oraz zwiększające skłonności do zasypiania nie zaleca się stosowania szyszek chmielu przez osoby kierujące pojazdami i obsługujące urządzenia mechaniczne w ruchu. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu.

Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.