
Encyklopedia leków
Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus
Podstawowe informacje
- Działanie
-
nasenneuspokajającezwiększa wydzielanie soku żołądkowegopoprawia apetyt
- Surowce
-
szyszkI chmielowe (Lupuli strobili)lupulina (Lupulinum, Lupuli Glandulae)
Oferta portalu DOZ.pl
Spis treści
Zastosowanie chmielu zwyczajnego
Wewnętrznie:
Stosuje się w stanach niepokoju, nadpobudliwości nerwowej. W połączeniu z innymi ziołami kojącymi nerwy, takimi jak kozłek lekarski, może też działać nasennie. Chmiel zalecany jest też w nerwicach żołądkowo-jelitowych i zaburzeniach trawiennych. Chmiel zawiera związki o działaniu estrogennym. Działanie to wykorzystuje się w okresie klimakterium (wyciągi z chmielu zmniejszają uderzenia ciepła towarzyszące temu okresowi). Działanie to wymaga jednak dalszych badań.
Zewnętrznie:
Szyszki chmielu są stosowane także w kosmetyce. Przy wypadaniu włosów stosuje się zewnętrznie wyciągi z szyszek chmielu.
Skutki uboczne
Dotychczas nie stwierdzono. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.
Ostrzeżenia
Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Nie zaleca jednoczesnego stosowania z syntetycznymi lekami uspokajającymi, jeżeli nie zostały przepisane w takim zestawieniu przez lekarza.
Ze względu działanie uspokajające oraz zwiększające skłonności do zasypiania nie zaleca się stosowania szyszek chmielu przez osoby kierujące pojazdami i obsługujące urządzenia mechaniczne w ruchu. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu.
Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem