Biedrzeniec anyż (Anyż, Anyżek) - Pimpinella anisum - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Jako łagodny środek wykrztuśny. Anyżek stosowany przy suchym kaszlu, ze skąpą wydzieliną oraz w nieżytach gardła, krtani, chrypce, katarze a także przy zapaleniu oskrzeli. Stosowany także w celu pobudzenia pracy żołądka i woreczka żółciowego. Rozkurczające właściwości anyżu wykorzystywane są m.in. łagodzeniu bóli brzucha, kolki jelitowej oraz wzdęć. Polecany szczególnie dzieciom i osobom starszym. Wykorzystywany również jako składnik mieszanek pobudzających laktację. Zewnętrznie: Jako inhalacje w schorzeniach dróg oddechowych. Napary z anyżu stosuje się do płukania gardła w anginie, zapaleniu oskrzeli i kaszlu.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na olejek anyżowy,ostry nieżyt żołądka, jelit, nerek, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienia wewnętrzne.

Możliwe skutki uboczne:

Duże dawki olejku anyżowego drażnią przewód pokarmowy, rozszerzają naczynia włosowate oraz mogą wywołać odurzenie, drgawki, przekrwienie mózgu i płuc oraz uszkodzenie nerek.

Ostrzeżenia:

Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania anyżu, w czasie ciąży. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.