Arcydzięgiel litwor - Archangelica archangelica - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego: problemy trawienne (biegunki, zaparcia, kolki, wzdęcia, brak apetytu), zaburzenia pracy jelit (atoniczne i skurczowe), schorzenia wątroby i pęcherzyka żółciowego. Pobudza wytwarzanie soku żołądkowego, enzymów trawiennych, rozkurcza mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych. Zaburzenia nerwowe: nerwice wegetatywne, w stanach nadmiernego pobudzenia, wyczerpania nerwowego, bezsenności. Wykorzystywany jako składnik kropli uspokajających. Zewnętrznie: Bóle korzonkowe, stawowe, mięśniowe, bóle reumatyczne, nerwobóle, stłuczenia. Łagodzi stany zapalne skóry, świerzb i swędzenie skóry.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje nadwrażliwości, nudności, brak apetytu, ból głowy, świąd, niekiedy zaburzenia snu.

Ostrzeżenia:

Zaleca się ostrożne stosowanie jeśli występuje nadwrażliwość na promienie nadfioletowe, w stanach zapalnych kłębuszków nerkowych i wyrostka robaczkowego, podczas ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.