×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Brzoza brodawkowata, Brzoza omszona - Betula pendula, Betula pubescens - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie brzozy brodawkowatej

Wewnętrznie:

Liście wykorzystywane są w leczeniu przewlekłych schorzeń dróg moczowych, infekcjach dróg moczowych, schorzeń nerek (kamica nerkowa, skaza moczanowa), obrzęków, zaburzeń oddawania moczu, a także choroby gośćcowej. Wspomagająco w leczeniu bólu reumatycznego oraz chorób skóry związanych z wadliwą przemianą materii (trądzik młodzieńczy, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca).

Często łączy się ją z innymi ziołami, takim jak wilżyna ciernista, pokrzywa, wiązówka błotna.

Sok brzozowy jako środek wzmacniający, odtruwający. Polecany szczególnie rekonwalescentom i osobom w wieku podeszłym.

Zewnętrznie:

Liście w schorzeniach skóry: zaczerwienienia, nadwrażliwość skóry, wysychanie i łuszczenie się naskórka, choroby owłosionej skóry głowy. Sok z brzozy może być przydatny w walce z piegami, zapobiega przetłuszczaniu się włosów.

Skutki uboczne

Mogą pojawić się nudności, reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka). W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia

Podczas stosowania preparatów zwierających brzozę zaleca się wypijanie dużej ilości płynów.

Jeśli objawy nie ustąpią lub będzie im towarzyszyć gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie zaleca się podawania dzieciom, ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania.

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.