Brzoza brodawkowata, Brzoza omszona - Betula pendula, Betula pubescens - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Liście wykorzystywane są w leczeniu przewlekłych schorzeń dróg moczowych, infekcjach dróg moczowych, schorzeń nerek (kamica nerkowa, skaza moczanowa), obrzęków, zaburzeń oddawania moczu, a także choroby gośćcowej. Wspomagająco w leczeniu bólu reumatycznego oraz chorób skóry związanych z wadliwą przemianą materii (trądzik młodzieńczy, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca). Często łączy się ją z innymi ziołami, takim jak wilżyna ciernista, pokrzywa, wiązówka błotna. Sok brzozowy jako środek wzmacniający, odtruwający. Polecany szczególnie rekonwalescentom i osobom w wieku podeszłym. Zewnętrznie: Liście w schorzeniach skóry: zaczerwienienia, nadwrażliwość skóry, wysychanie i łuszczenie się naskórka, choroby owłosionej skóry głowy. Sok z brzozy może być przydatny w walce z piegami, zapobiega przetłuszczaniu się włosów.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadrważliwość na pyłek brzozy lub liście brzozy, niedrożność dróg moczowych, obrzęki spowodowane niewydolnością nerek i/lub serca.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą pojawić się nudności, reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka). W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia:

Podczas stosowania preparatów zwierających brzozę zaleca się wypijanie dużej ilości płynów. Jeśli objawy nie ustąpią lub będzie im towarzyszyć gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się podawania dzieciom, ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.