Brzoza brodawkowata, Brzoza omszona - Betula pendula, Betula pubescens - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Liście wykorzystywane są w leczeniu przewlekłych schorzeń dróg moczowych, infekcjach dróg moczowych, schorzeń nerek (kamica nerkowa, skaza moczanowa), obrzęków, zaburzeń oddawania moczu, a także choroby gośćcowej. Wspomagająco w leczeniu bólu reumatycznego oraz chorób skóry związanych z wadliwą przemianą materii (trądzik młodzieńczy, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca). Często łączy się ją z innymi ziołami, takim jak wilżyna ciernista, pokrzywa, wiązówka błotna. Sok brzozowy jako środek wzmacniający, odtruwający. Polecany szczególnie rekonwalescentom i osobom w wieku podeszłym. Zewnętrznie: Liście w schorzeniach skóry: zaczerwienienia, nadwrażliwość skóry, wysychanie i łuszczenie się naskórka, choroby owłosionej skóry głowy. Sok z brzozy może być przydatny w walce z piegami, zapobiega przetłuszczaniu się włosów.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadrważliwość na pyłek brzozy lub liście brzozy, niedrożność dróg moczowych, obrzęki spowodowane niewydolnością nerek i/lub serca.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą pojawić się nudności, reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka). W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia:

Podczas stosowania preparatów zwierających brzozę zaleca się wypijanie dużej ilości płynów. Jeśli objawy nie ustąpią lub będzie im towarzyszyć gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się podawania dzieciom, ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.