×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Borówka czernica (Borówka czarna, Czarna jagoda, Czernica) - Vaccinium myrtillus - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie borówki czernicy

Wewnętrznie:

Owoce

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: biegunki bakteryjne, nieżyt żołądka i jelit, owrzodzenia okrężnicy.

Schorzenia siatkówki, retinopatie i osłabienie widzenia wywołane zaburzeniami mikrokrążenia, szczególnie u osób w wieku podeszłym. Bogate w antocyjanozydy wyciągi z borówki czarnej znajdują się w sprzedaży w postaci licznych preparatów wspomagających narząd wzroku.

Świeże owoce mają właściwości przeciwrobacze i mogą być pomocne w walce z glistami i owsikami.

Liście

Wspomagająco w leczeniu cukrzycy. W liściach borówki czernicy zawarta jest substancja, która obniża poziom cukru we krwi.

Zewnętrznie:

Jako środek odkażający. Stosowany w nieżytach jamy ustnej i gardła.

Skutki uboczne

W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy zaprzestać przyjmowania preparatu i poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia bólów brzucha, gorączki, nudności, wymiotów, stwierdzenia obecności w stolcu śluzu, ropy, krwi lub wystąpienia innych, niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli objawy w przypadku leczenia biegunek nie ustąpią po 1-2 dniach stosowania preparatu należy skontaktować się z lekarzem.

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią, ze względu na brak odpowiednich danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania.

Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.