Encyklopedia leków

Ruta zwyczajna - Ruta graveolens L.

Podstawowe informacje

Działanie
żółciopędne
rozkurcza mięśnie gładkie
łagodnie uspokajająco
wiatropędne
poprawia krążenie obwodowe
przeciwrobacze
łagodnie obniża ciśnienie krwi
Surowce
liść ruty zwyczajnej
ziele ruty zwyczajnej

Przetwory z ruty stosuje się najczęściej w stanach skurczowych żołądka, jelit, dróg żółciowych, zastojach żółci i spowodowanych tym zaburzeniach trawiennych, okresowych wzdęciach i bólach brzucha oraz możliwości tworzenia się kamieni żółciowych. Zalecane są także w przypadku uszkodzenia wątroby i zmniejszenia wytwarzania żółci. Ponadto podaje się w osłabieniu czynności układu moczowego, obniżeniu dobowej ilości wydalanego moczu oraz stanach zachwiania równowagi między koloidami a krystaloidami moczu.

Pomocniczo, nie zaniedbując środków i zaleceń lekarza, stosuje się w nieznacznie podwyższonym ciśnieniu krwi, miażdżycy oraz nadmiernej przepuszczalności i łamliwości naczyń włosowatych.

Niekiedy zaleca się jako środek uspokajający w mało nasilonych stanach rozkojarzenia i wyczerpania nerwowego, zwłaszcza w stanach tzw. nerwicy wegetatywnej, objawiającej się zmianami czynnościowymi różnych narządów, np. w napadowych skurczach i bólach w przewodzie pokarmowym, zaburzeniach naczynioruchowych, pulsowaniu w skroniach, bólach głowy typu migrenowego.

Czasem stosuje się przetwory z ruty w bolesnym miesiączkowaniu, zwłaszcza u młodych dziewcząt.

Metaboliczne właściwości ruty wykorzystuje się w leczeniu bielactwa, widocznego w postaci białych plam na skórze, przebarwionych na obwodzie. Ponadto w łuszczycy sprawiającej duże trudności w leczeniu i opornej na liczne preparaty.

Przetwory z liści ruty w nieco większych dawkach od . leczniczych wywołują słaby skurcz mięśni macicy i zwiększają krwawienia miesięczne u kobiet. W pojedynczych, sporadycznych przypadkach mogą nawet wywołać poronienie. Po nieco wyższych dawkach niż lecznicze obserwuje się także zwiększenie wrażliwości skóry na działanie promieni słonecznych, co przypisuje się działaniu furanokumaryn.

Ruta ma wpływ na mechanizm wytwarzania pigmentu skórnego - melaniny, oraz na sam naskórek i może zapobiegać jego szybkiemu złuszczaniu się i narastaniu. Dotykanie świeżego ziela ruty wywołuje u osób wrażliwych pęcherzowe zapalenie skóry.

Nie zaleca się przetworów z ruty w zaawansowanej ciąży lub krwawieniach macicznych, a także w nieżycie przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przewlekłym owrzodzeniu jelita grubego i nadkwaśności.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij