×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ruta zwyczajna - Ruta graveolens L. - zastosowanie, działanie i opis

Zastosowanie ruty zwyczajnej

Przetwory z ruty stosuje się najczęściej w stanach skurczowych żołądka, jelit, dróg żółciowych, zastojach żółci i spowodowanych tym zaburzeniach trawiennych, okresowych wzdęciach i bólach brzucha oraz możliwości tworzenia się kamieni żółciowych. Zalecane są także w przypadku uszkodzenia wątroby i zmniejszenia wytwarzania żółci. Ponadto podaje się w osłabieniu czynności układu moczowego, obniżeniu dobowej ilości wydalanego moczu oraz stanach zachwiania równowagi między koloidami a krystaloidami moczu.

Pomocniczo, nie zaniedbując środków i zaleceń lekarza, stosuje się w nieznacznie podwyższonym ciśnieniu krwi, miażdżycy oraz nadmiernej przepuszczalności i łamliwości naczyń włosowatych.

Niekiedy zaleca się jako środek uspokajający w mało nasilonych stanach rozkojarzenia i wyczerpania nerwowego, zwłaszcza w stanach tzw. nerwicy wegetatywnej, objawiającej się zmianami czynnościowymi różnych narządów, np. w napadowych skurczach i bólach w przewodzie pokarmowym, zaburzeniach naczynioruchowych, pulsowaniu w skroniach, bólach głowy typu migrenowego.

Czasem stosuje się przetwory z ruty w bolesnym miesiączkowaniu, zwłaszcza u młodych dziewcząt.

Metaboliczne właściwości ruty wykorzystuje się w leczeniu bielactwa, widocznego w postaci białych plam na skórze, przebarwionych na obwodzie. Ponadto w łuszczycy sprawiającej duże trudności w leczeniu i opornej na liczne preparaty.

Skutki uboczne

Przetwory z liści ruty w nieco większych dawkach od . leczniczych wywołują słaby skurcz mięśni macicy i zwiększają krwawienia miesięczne u kobiet. W pojedynczych, sporadycznych przypadkach mogą nawet wywołać poronienie. Po nieco wyższych dawkach niż lecznicze obserwuje się także zwiększenie wrażliwości skóry na działanie promieni słonecznych, co przypisuje się działaniu furanokumaryn.

Ruta ma wpływ na mechanizm wytwarzania pigmentu skórnego - melaniny, oraz na sam naskórek i może zapobiegać jego szybkiemu złuszczaniu się i narastaniu. Dotykanie świeżego ziela ruty wywołuje u osób wrażliwych pęcherzowe zapalenie skóry.

Ostrzeżenia

Nie zaleca się przetworów z ruty w zaawansowanej ciąży lub krwawieniach macicznych, a także w nieżycie przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przewlekłym owrzodzeniu jelita grubego i nadkwaśności.