×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Terminów: 1542

Ból gardła to częsty objaw zazwyczaj niegroźnych infekcji wirusowych.
dolegliwości wywołane patologicznymi zmianami w obrębie kości lub chorobami ogólnoustrojowymi.
Bradykardia to zwolnienie rytmu serca, poniżej 60 uderzeń na minutę.
to zmiany grudkowe, brodawkujące na skórze wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego(HPV). Brodawki skórne występują głównie u dzieci i młodzieży, u dorosłych brodawki skórne występują dość rzadko, co jest związane z nabyciem swoistej odporności.. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z osobą już zakażoną przez te wirusy.
Brodawka sutkowa - zlokalizowana jest na szczycie sutka, występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Brodawki językowe są to wyniosłości błony śluzowej, blaszki właściwej i nabłonka języka.
Brodawki nerkowe (łac. papillae renales) – są to wierzchołki piramid nerkowych utworzonych z rdzenia nerkowego.
Brodawki zwykłe (potocznie kurzajki)- zmiany wywołane przez skórne typy wirusa HPV.
Bromatologia - dział nauki zajmujący się badaniem żywności.
Bronchoskopia to rodzaj badania endoskopowego układu oddechowego.
(gorączka falista, gorączka śródziemnomorska, gorączka mleka koziego) jest to choroba odzwierzęca, o dość złożonym obrazie klinicznym, wywoływana jest przez pałeczkę Brucella.
Budowa kręgu – w budowie kręgu można wyróżnić część przednią – trzon kręgu, i część tylną – łuk kręgu.
Bulimia - żarłoczność psychiczna – zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompulsywne tj. wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie diuretyków, środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne.
Celiakia inaczej glutenozależna choroba trzewna stanowi trwałą nietolerancję glutenu - białka znajdującego się w życie, pszenicy, owsie i w jęczmieniu.
Cellulit - właściwie lipodystrofia to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej połączone z patologicznymi zmianami w tkance podskórnej.
Ceruloplazmina to białko produkowane w wątrobie.
Cewa nerwowa – występuje w okresie prenatalnym i stanowi zawiązek układu nerwowego. Cewa nerwowe przekształca się potem w mózgowie i rdzeń kręgowy.
Cewka moczowa męska – długi przewód wyprowadzający mocz, którego początkiem jest ujście wewnętrzne w dnie pęcherza moczowego, natomiast końcem jest ujście zewnętrzne na żołędzi prącia.
Cewka moczowa żeńska – przewód wyprowadzający mocz, którego początkiem jest ujście wewnętrzne w dnie pęcherza moczowego, a końcem ujście zewnętrzne w obrębie przedsionka pochwy.
Chemoreceptory – rodzaj receptorów wrażliwych na różne substancje chemiczne (receptory związane ze zmysłami węchu i smaku) oraz zmiany parametrów chemicznych (ciśnienia parcjalnego tlenu, dwutlenku węgla, pH krwi i płynu pozakomórkowego)